به گزارش اکونا پرس،

سعید خطیب زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران ضمن اشاره به گاه شمار سیاست خارجی در هفته‌ای که گذشت، تصریح کرد: در هفته گذشته برگزاری هشتمین دور گفتگو‌ها برای رفع تحریم‌ها را داشتیم و امروز وزیر خارجه به عمان رفته و ممکن است به یک کشور حاشیه خلیج فارس هم سفر کند.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره افغانستان هم گفت: در دیدار با هیئت طالبان درباره موضوع آب و "حق آبه" صحبت شده است؛ درباره قرارداد‌های دوجانبه هم در چارچوب روابط دو جانبه گفتگو انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی دور آتی گفتگو‌ها با عربستان اظهار داشت: دور بعدی گفتگو‌ها به میزبانی عراق در حال برنامه ریزی است. ما تلاش کردیم به رغم همه پرونده‌های اختلافی و مصلحت اندیشی درباره منطقه برای برقراری روابط پایدار بین دو کشور گفتگو‌ها را انجام بدهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مداخله عربستان در امور لبنان گفت: متاسفانه برخی دولت‌ها سعی می‌کنند، در امور داخلی لبنان مداخله کنند.

خطیب زاده ضمن مخالفت با مداخله در امور داخلی لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران برای هم افزایی بین گروه‌های مختلف لبنان تلاش می‌کند.

وی درباره لیست تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران با اشاره به اینکه آمریکا به این رویه عادت کرده است گفت: آمریکا نمی‌تواند با قواعد بین الملل مثل قواعد داخلی خودش برخورد کند.

خطیب زاده همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران عاملین، آمرین و مباشرین ترور سردار سلیمانی را پیگیری قضایی می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اینکه سفر آقای امیرعبداللهیان به عمان یادآور دوره‌های قبلی مذاکرات است، گفت: شبیه سازی‌های تاریخی ما را به واقعیت نزدیک نمی‌کند. سفر آقای امیر عبداللهیان دو جانبه است. آنچه که در وین اتفاق می‌افتد در وین است و روابط با همسایگان هم مرتبط به همسایگان است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها تاکید کرد: آنچه در وین اتفاق می‌افتد نتیجه تلاش همه طرف هاست و البته کمپین رسانه‌ای علیه مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد. در وین بر چهار موضوع هسته ای، رفع تحریم، تضمین و راستی ازمایی متمرکز هستیم.

 خطیب زاده با تاکید بر اینکه باید ببینم طرف مقابل اراده دارد یا نه؟ گفت: زمان برای ما مهم است، اما نمی‌شود طرف مقابل لاک پشتی حرکت کند و ما با سرعت نور. ما باید به مذاکراتی ادامه بدهیم که نتیجه آن "پایدار" و "قابل اتکا" باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره حضور هیئتی از کره جنوبی در وین و اینکه چه مقدار از بدهی‌های کره جنوبی به ایران آزاد خواهد شد، گفت: سفر کره ای‌ها به وین بنابر ابتکار خودشان بوده است. در آن ملاقات تاکید شد بدهی کره به ایران ربطی به گفتگو‌های برجام ندارد. کره جنوبی موظف به پرداخت بدهی‌ها هستند. درباره جزئیات مبالغ از بانک مرکزی سوال بپرسید.

گفتگو‌های ما در وین بر اساس واقع بینی است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما در مذاکرات وین نه خوشبینانه و نه بدبینانه، بلکه واقع بینانه گفتگو می‌کنیم و به مردم گزارش می‌دهیم.

خطیب زاده در ادامه نشست خبری با خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی دیپلمات‌های غربی دیدگاه ایران درباره گفتگو‌ها را خوشبینانه توصیف می‌کنند تصریح کرد: آنچه می‌گوییم بازتاب آن چیزی است که در وین در حال مذاکره است، اتفاقا آنچه دربازه فضای منفی گفته می‌شود از طرف مقابل ساخته می‌شود.

وی همچنین گفت: ایران و آمریکا در گفتگو‌های وین در قالب متن‌های مکتوب دیدگاه‌های خودشان را رد و بدل کردند.

خطیب زاده این متن‌ها را، سند‌های خوبی برای ماندگاری در تاریخ توصیف کرد.