به گزارش اکونا پرس،

طبق اعلام اخبار از دهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصلاح و اجرایی می شود بر همین اساس مصادیق به خصوص در حوزه قاچاق ارز تغییر کرده است همان طور که می دانید قانون اصلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید  بر همین اساس در سال ۱۳۹۴ با یک اصلاحیه مواجه شد که حدود 9 سال پس از آن تاریخ در اردیبهشت امسال این قانون به مرحله اجرایی رسید.

محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور «قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز» را به دولت ابلاغ کرد. لایحه اصلاحیه این قانون ا‌ز سال ۹۴ در مجلس معطل مانده بود و با تایید شورای نگهبان در دهم بهمن ماه سال گذشته، رسما این قانون در مجلس تصویب شد.

مهم ترین هدف از اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تسهیل فرایند تشخیص، کشف،  ضبط، رسیدگی، تعیین تکلیف کالاهایی است که مصداق قاچاق را دارد.اما حال پس از وقفه طولانی برای اجرایی شدن قانون  مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید دید که چه نتایج و آثاری را در عمل خواهد داشت و آیا این قانون می‌تواند جلوی حجم بالایی از معاملات غیرقانونی را بگیرد؟

گفتنی است  در کشور سالانه نزدیک به ۱۳ میلیارد دلار کالا و ارز به خارج از مرزهای کشور قاچاق می‌شود که تنها یک سوم از این کالاها توسط موادی قانونی و دستگاههای مربوطه کشف و ضبط میشوند این آمار تاسف بار بر لزوم اجرایی شدن هرچه سریعتر قانون اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید می کند.