سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری گفت: یکی از بنیان گذاران مبارزه با ریزگرد وزارت خارجه است.در جلساتی که در فائو برگزار شدجمهوری اسلامی ایران حاضر بوده است.

او گفت: برخی ابعاد ریزگرد‌ها در حوزه علمی است و برخی ابعاد محیط زیستی اش در سازمان محیط است. قرار شده که نقطه اصلی این موضوع در سازمان حفاظت از محیط زیست باشد.جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد با رویکرد منطقه‌ای این معضل را حل کند.خشکسالی پدیده‌ای است که همه ما درگیرش هستیم و سد سازی‌های نا به جا باید رفع شود.رئیس‌جمهور ترکمنستان و وزیرخارجه پاکستان به تهران می‌آیند.

خطیب زاده گفت که در مجامع بین‌المللی نظرات ایران چگونه منتقل و مستند می‌شود مضبوط است، بزرگ نمایی درباره مواضع کشورهایی غیر از ایران کمکی به اصل موضوع نمی کند.مدیریت اشتباه آب‌ها و سدسازی‌ها در رودهای بالادستی وجود داشته است. جواب مشترک لازم دارد و باید در فضای غیرسیاسی آن را دنبال کرد.سه توافقنامه و یادداشت تفاهم در سفر امیرعبداللهیان به هند امضا شد که برای این است که آنچه به عنوان دیپلماسی منطقه‌ای گفته می‌شود پیگیری شود.

وی گفت :فردا وزیر خارجه پاکستان به تهران خواهد آمد. رئیس جمهور ترکمنستان به ایران می‌آید، رئیس مجلس ارمنستان هم در این هفته عازم ایران است.سفرهای آقای امیرعبداللهیان هم در هفته بعد پیگیری می‌شود.گروسی در زمان غلط و جای غلط افراد غلط را ملاقات کرد؛صدور قطعنامه علیه ایران طراحی‌شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با یک رژیم یاغی در منطقه روبرو هستیم که بیش از هفت دهه است تداوم دارترین رفتارهای تروریستی، جنگ طلبانه، قانون گریز را در نظام بین‌الملل به منصه ظهور گذاشته است.این رژیم از هیچ تلاشی فروگذار نکرده که ساختارهای حقوق بین‌الملل به سخره بگیرد و همه را با چک سفید امضای برخی کشورهای مدعی انجام داده است.

وی گفت:جای تاسف است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به عنوان کارگزار آژانس این ساختار را در اختیار چنین رژیمی قرار دهد.این یعنی توسط کارگزار ساختار را به سخره گرفته و به چالش کشیده، فکر می‌کنم پیام این سفر مثل هر اقدام غیردپیلماتیک دیگر روشن است.مدیرکل باید نگران، بی طرفی و مستقل باشد. طبق بند اساسنامه آژانس وظیفه قطعی داشت و در زمان غلط و جای غلط افراد غلط را ملاقات کرده است. امیدواریم تصحیح رویه شود.صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران در شورای حکام آژانس یک اقدام کاملا سیاسی و طراحی شده بود.

خطیب‌زاده گفت که گروسی باید بازنگری کند و توجه داشته باشد، ایشان فراتر از وظایف خود اظهاراتی را مطرح می‌کند و دیروز در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها مطالبی را درباره اقتصاد ایران مطرح کرد که طرح این اظهارات از سوی ایشان غلط است.اگر گزارش شتاب زده و اظهارات سیاسی ایشان نبود شاید جایگاه آژانس در راستی آزمایی اینگونه نبود.اقدامات ایران طابق النعل بالنعل در چارچوب آژانس است.

به بیان وی آنچه ایران متوقف کرده اقدامات داوطلبانه بوده است، تمامی دوربین‌های پادمانی سر جایشان است.وقتی در یک توافق مرضی الطرفینی طرف مقابل از مصلحت مرضی الطرفینی عبور می‌کند مختار هستیم از تعهد اخلاقی عبور کنیم.اقدامات ایران هیچ نگرانی اشاعه‌ای ندارد و ایران جزو پادمان هست.بهتر است مدیرکل بر طرف‌هایی که عضو ان. پی. تی نیستند متمرکز شود.

خطیب زاده گفت: دوستان را در عراق توصیه می‌کنیم که مراقبت کنند مرزهایشان مورد سوء استفاده طرف‌های یاغی برای اقدامات ضد امنیتی بر علیه دوستانشان مثل ایران و مردم ایران قرار نگیرد.در مورد حمله موشکی به اربیل بیش از آنچه بخواهند به آن‌ها اطلاعات داده شده است. از این تریبون بار‌ها هشدار دادم و این یک جراحی کوچک بود که به هدف هم اصابت کرد.بعد از حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق امیرعبداللهیان با همتای سوری خود صحبت کرد و درباره چگونگی مرتفع کردن این مشکل برای فرودگاه دمشق صحبت شد و پیش بینی‌های لازم انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در گفت‌گو با دبیرکل سازمان ملل گوترش این تجاوزات مکرر رژیم اشغالگر قدس محکوم شد.این رژیم سعی می‌کند بحران‌ها را به خارج از سرزمین‌های اشغالی منتقل کند.پاسخ درست مقاومت، عقب راندن این رژیم متجاوز است. ملت‌های منطقه می‌دانند جواب متجاوز سیلی است و خنده نیست.سوریه نمی‌تواند حیاط خلوتی برای رژیم اشغالگر قدس باشد.

خطیب زاده گفت:سفر لاوروف وزیر خارجه روسیه به ایران انجام می‌شود که اطلاع رسانی خواهیم کرد.درباره اقدام صورت گرفته از سوی حساب توئیتری وزارت خارجه آمریکا برای تعیین جایزه به منظور کسب اطلاعات از سپاه پاسداران، اینها سند افتخار است و اینها بیش از اینکه معنای واقعی داشته باشد، یک عملیات روانی است.

وی گفت: اتفاقا عملیات روانی از جنس بسیار زرد آن که نشان می‌دهد در حوزه واقعی چقدر ناتوان هستند اقدامات آنها بی اساس است که کارزارهای ضد اطلاعاتی را در فضای رسانه‌ای انجام می‌دهند.

به گفته وی در رابطه با موضوع عربستان فعلا تمرکز ما بر موضوع حج است و اینکه به خوبی برگزار شود و با توجه به رایزنی های سازمان حج با مقامات ذیربط سعودی شاهد اعزام حجاج هستیم و تمرکز ماست که حج آرام و مطمئنی را شاهد باشیم.