بعد از یک سال مذاکره برای احیای برجام، قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام صادر شده است. با این حال به نظر می‌رسد تهران و واشنگتن سعی بر ادامه مذاکرات دارند زیرا هنوز پیشنهادهای جدیدی روی میز دو طرف قرار می‎گیرد. در این میان، ایران به دلیل صدور قطعنامه چندین دوربین آژانس بین‎‌المللی انرژی اتمی را از دسترس خارج کرده و طبق تحلیل کارشناسان مذاکرات برای احیای برجام، زمان زیادی به بن بست نهایی باقی نمانده است.جالب این جاست که دولتمردان آمریکا که به همراه ۳ کشور اروپایی بانی قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدند، مدعی هستند اگر ایران خواسته‌های فرابرجامی را کنار بگذارد، آماده‌اند به سرعت به برجام بازگردند. از طرف دیگر اخباری از گفتگوی غیرمستقیم ایران و امریکا به گوش می‌رسید اما گویا این مذاکرات هم به بن بست خورده است.  در همین راستا ما در گسترش نیوز گفتگویی داشتیم با دو نماینده مجلس شورای اسلامی. با گسترش نیوز همراه باشید:

اتفاق مثبتی از مذاکرات غیرمستقیم حاصل نشد

نوش-آبادی

حسین نوش‌آبادی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: بحث مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا در روند مذاکرات پیش از این وجود داشته است. ماه‌هایی که در خلال مذاکرات بودیم این روند پیش می‌رفت ما اتفاق مثبتی از مذاکرات غیرمستقیم حاصل نشده است. آمریکایی‌ها مقصر اصلی برهم خوردن مذاکرات غیرمستقیم بودند و بیشترین لطمه را به روند مذاکرات وارد کردند.

وی افزود: امریکایی ها که بطور مستقیم در مذاکرات حضور ندارند اما با زیاده خواهی بیش از حد طرفین مذاکره را عاصی می ‌کنند تا ما را مجاب کنند بطور مستقیم با خودشان گفتگو داشته باشیم و ما هم مصلحت ندیدیم که این اتفاق رخ دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا گفتگوی مستقیم با آمریکا ها امکان ‌پذیر است یا خیر، اظهار کرد: اگر آن شروطی که ما بیان کرده ایم تحقق یابد این امر ممکن خواهد بود. شروط ما این است که امریکا دشمنی و خصومت با ما را خاتمه دهد، دارایی های بلوکه شده ایران برگرداند، فعالیت‌های هسته‌ای ما را به رسمیت بشناسند، ارتباط شان با ما بر اساس احترام به استقلال و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران باشد و از شیطنت در منطقه دست بکشند.

نقش مخرب رژیم صهیونیستی در بهم ریختن تعاملات بین‌المللی

در ادامه این گفتگو روح الله متفکر آزاد نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در مورد بیانه ضد ایرانی شورای حکام اظهار کرد: نقش مخرب رژیم صهیونیستی در بهم ریختن تعاملات بین‌المللی و آرامش‌های منطقه‌ای مشهود است. متاسفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر آن آقای گروسی با مواضع ضد ایرانی نشان دادند که کاملا در امور فنی، مداخلات سیاسی دارند .لذا هیچگونه اعتباری برای عملکرد فنی این مدیر وجود ندارد و آژانس را خالی از محمل فنی می کند.

متفکر-آزاد

وی ادامه داد: صدور قطعنامه شورای حکام بر علیه کشورمان نشان از سیاست‌زدگی آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیرکل آن به جای عمل به وظایف فنی خود است. از دولت محترم می خواهیم به دقت رصد لازم برای حفظ منافع ملی را انجام داده و از هر اقدام ضروری برای استفاده حداکثری از فرصت‌های داخلی و بین المللی استفاده نماید.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ایران بیش از تکالیفش اقداماتی انجام می‌داد. لذا این حُسن نیت ایران تبدیل به تکلیف شده است و سبب سو استفاده طرف‌های مذاکره شده . تمام تلاش  مابر این است که تعاملاتان را با آژانس در چارچوب قانون ادامه دهیم. اما آن دورانی که از ما هرکاری می خواستند، گذشته است و ما معادلات را براساس کنش طرف مقابل طراحی می‌کنیم.

متفکر آزاد در پایان اظهار کرد: صدور قطعانه مذکور به این دلیل بوده است که اینها در مذاکرات می خواهند امتیاز بگیرند. یاد گرفته اند با فشار آورده‌اند می‌توانند امتیاز بگیرند اما خبر ندارند که دیگر فشار آوردن اثری عکس دارد. همچنین امیدواری هایی دارند که در داخل کشور در مورد مسائل اقتصادی بهم ریختگی‌هایی شکل بگیرد تا ما را مجبور به قبول هر شرط و شروطی کنند. لذا با هوشیاری مردم ایران و تدبیر دولت این نقشه ها نقش بر آب خواهند شد.

منبع:گسترش نیوز