به گزارش اکونا پرس،

نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری خود با خبرنگاران که در محل وزارت امورخارجه برگزار شد، گفت: امسال به دلیل برخی مشکلات از جمله گرمای کم سابقه هوا، سیل عاشقان از ایران و اقصی نقاط جهان راهی سرزمین عراق شده و در مسیر رسیدن به کربلای معلی هستند، این یک اتفاق باشکوهی است.از میزبانی شایسته و کریمانه دولت و ملت  عراق از زائران اربعین حسینی از جمله زائران ایرانی تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نیاز اروپا به انرژی و صدور بیانیه سه کشور اروپایی و پاسخ ایران گفت:جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر بسیار مهم و برجسته در حوزه بازار بزرگ انرژی این توانمندی را دارد که بخشی از نیاز بازارهای جهانی را برای کسانی که علاقمند هستند از این ظرفیت استفاده کنند تامین کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد: اما در ارتباط با موضع تروئیکای اتحادیه اروپایی ما موضوع خودمان را قبلا رسما اعلام کرده‌ایم، این اقدام یک موضع نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست بود و همانطور که قبلا تاکید کردیم ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی بود.

ایران در روند مذاکرات جاری مبتکرانه و سازنده عمل کرد

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات جاری همه تلاش خود را به خرج داد که مبتکرانه و سازنده عمل کند و مسیر را به سمت انجام توافق باز کند. توافق یک مسیر دوطرفه است، انتظار این بود که طرف‌های مذاکره هم در این مسیر سازنده عمل کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: موضوعی که مطرح می‌کنند مربوط به مباحث فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اثبات شده و ماهیت فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است. جمع‌بندی سال ۲۰۱۵ میلادی سال امضای توافق و بعد از آن گزارش‌های مکرری که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داد دال بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.

وی ادامه داد: در باب امور پادمانی جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای بود و هست، به همان میزان هم نسبت به عدم اشاعه متعهد و پایبند است و در عین حال از اجرای غیر تبعیض‌آمیز و بی‌طرفانه نظام پادمان‌ها توسط آژانس تاکید می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما همواره تاکید کرده‌ایم که آژانس هم باید به وظایف خود به صورت حرفه‌ای و فارغ از فشار طرف‌های ثالث به خصوص در ارتباط با اتهامات بی‌اساسی که از سوی یک رژیم غیرپایبند و غیر عضو در نظام جامعه پادمان‌ها ارائه شده است، اجتناب کند.جای تاسف است که صادرکنندگان سه‌گانه این بیانیه به جای پاسخ مثبت به اقدامات سازنده جمهوری اسلامی ایران در مسیر دستیابی به توافق و به جای تشکر و قدردانی از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحت تاثیر و فشارپذیری از سوی رژیمی قرار گرفته‌اند که عضو هیچ کدام از نظام‌های جامع پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و متأسفانه در مسیر رویکرد غیرسازنده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: توصیه ما به شرکای اروپایی روند گفت‌وگوهای وین این است که مسیر سازنده را در پیش بگیرند و خطای گذشته را جبران کنند و در یک مسیر سازنده و متکامل تلاش کنند که مسیر برای توافق باز شود. جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری سازنده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده و اعلام می‌کند و همچنین آمادگی دارد در مسیر زدودن تصاویر ساختگی و غیرواقعی درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران با آژانس همکاری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اما تاکید می‌کنیم که همکاری با آژانس هم در مسیر حقوق است و هم در مسیر تکالیف. جمهوری اسلامی ایران همانطور که تکالیفی دارد حقوقی هم دارد این دو در کنار یکدیگر معنا و مفهوم پیدا می‌کنند.

از استمرار و تحکیم روند آتش بس در یمن حمایت می‌کنیم

کنعانی در مورد تحولات اخیر یمن و سفر محمد عبدالسلام به تهران اینطور گفت: ایران موافق استمرار و تحکیم روند آتش بس در یمن هستیم اما آن چیزی که می‌تواند به تحکیم روند آتش بس کمک کند، رفع محاصره یمن و تامین مایحتاج ملت تحت محاصره یمن است.

بسیاری از امکانات ملی خود را در اختیار شهروندان افغانستانی قرار دادیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد آخرین تحولات افغانستان گفت: دانشجویان و دانش آموزان دختر افغانستان از تحصیل باز مانده‌اند،جمهوری اسلامی ایران همواره تسهیلات زیادی را در اختیار این دانش آموزان قرار داده است اما امکانات ایران محدود است، ولی در عین حال مسؤولیت جامعه بین‌المللی نیز وجود دارد. لذا یکی از مناسبات ایران با هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان تامین مایحتاج مردم افغانستان است.جمهوری اسلامی ایران همواره پذیرای حجم زیادی از آوارگان افغانستان بوده و سال‌ها پذیرای چند میلیون آواره افغانستانی است. همچنین در یک سال گذشته میزان زیادی به جمع خواهران و برادران افغانستانی اضافه شده است. بسیاری از امکانات ملی خود را در اختیار شهروندان افغانستانی قرار دادیم. 

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا مذاکرات وین به بعد از انتخابات کنگره در آمریکا موکول شده است، اظهار داشت: تا این لحظه چنین درخواستی را دریافت نکرده‌ایم.

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد رویکرد اخیر عربستان و حمایت از اقدام دولت آلبانی در قطع روابط با ایران اظهار داشت: کشورهای منطقه نیازمند اتخاذ تدابیری به منظور تقویت صلح و آرامش در منطقه هستند و این موضوع نیازمند ثبات و زمینه ساز توسعه اقتصادی است.

در خصوص عربستان سعودی تاکید ما بر اتخاذ رویکردهای سازنده است

وی تاکید کرد:آن چیزی که می‌تواند به ایجاد ثبات در منطقه کمک کند، توجه به مصالح ملی و عمومی منطقه‌ است. ما همواره تأکید کردیم که آمادگی داریم با کشورهای همسایه و دوست در منطقه تعامل و گفت‌وگو کنیم لذا اتخاذ سیاست‌های غیرسازنده و غیراصولی در مسیر مذاکرات کمک کننده نیست.در مورد عربستان هم با توجه به نگاه ایران برای استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای وارد گفت‌وگو با آن‌ها شدیم که در پنج مرحله ادامه یافت و توافقاتی حاصل شد. تاکید ما بر اتخاذ رویکردهای سازنده است و ایران به هر اقدام و گام سازنده‌ای به صورت متناسب پاسخ خواهد داد.

گام‌های اجرایی برای عضویت رسمی و عملی ایران در سازمان همکاری شانگهای در حال طی شدن است

کنعانی در مورد نشست سران شانگهای در سمرقند و عضویت دائم ایران اظهار داشت: گام‌های اجرایی برای عضویت ایران در این سازمان در حال طی شدن است. این سازمان به عنوان سازمانی چندجانبه و منطقه‌ای دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های اقتصادی، فنی و ترانزیتی و انرژی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک کشور مهم و منطقه‌ای دارای منابع مهم انرژی و ظرفیت‌های اقتصادی است و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال - جنوب دارای ظرفیت‌های زیادی است که می‌تواند در راستای یکی از اهداف مهم سازمان قرار بگیرد. عضویت در این سازمان مصلحت دوسویه است هم برای ایران و هم برای کشوری که با ظرفیت‌های خود در جهت اهداف متنوع اقتصادی، تجاری، بازرگانی و ترانزیتی این سازمان و اهداف مربوط به انرژی سازمان قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: روند عضویت در حال تکمیل شدن است و در نشست آتی یادداشت تعهدات ایران برای جایگاه عضو سازمان به صورت رسمی امضا خواهد شد.