به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، باوجود ادعاهای مکرر مقامات آمریکایی و غربی و به‌ویژه اوکراینی‌ها، ایوان چیژفسکی، دادستان اداره مبارزه با جرایم در دفتر دادستانی کل اوکراین اذعان کرد که هنوز نمی‌توان گفت، آیا این پهپادها ساخت ایران هستند یا خیر.

بنابر گزارش خبرگزاری ریا نووستی، وی ادامه داد: تحقیقات مقدماتی در حال انجام است. این روند سریع نخواهد بود و بررسی‌های مورد نیاز، ساده نیست اما با مشارکت متخصصان در مقیاس گسترده، مبدأ این پهپادها و سازنده قطعات آن مشخص می‌شود.

این دادستان تاکید کرد که تصمیم واضح در این زمینه مستلزم بررسی گسترده با مشارکت کارشناسان حوزه‌های مختلف است.

غرب و آمریکا در حالی ایران را به کمک نظامی به روسیه و ارسال پهپاد به مسکو برای استفاده در حملات علیه اوکراین متهم می‌کنند که تاکنون هیچ شواهد معتبری برای اثبات این ادعای واهی ارائه نکرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران و روسیه بارها به‌طور جدی این اتهامات را رد کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران به تازگی در گفت‌وگو با شبکه تی‌آرتی درباره جنگ اوکراین و ادعاهای اثبات نشده مبنی بر کمک نظامی ایران به روسیه در این جنگ اظهار داشت: در جنگ اوکراین یک وضعیت پیچیده‌ای را تجربه می‌کند. برخی از اندیشکده‌های روابط بین‌الملل در غرب متعقدند که جنگ اوکراین مبدأ جدید تاریخ روابط بین‌الملل است. موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ کاملا روشن است و در عالی‌ترین سطح این را مورد تأکید قرار دادیم.

وی خاطر نشان کرد: ما مخالف جنگ هستیم و بر راه‌حل سیاسی تمرکز داریم، ضمن اینکه اقدامات تحریک کننده ناتو و برخی کشورهای غربی را عامل اساسی و عامل مهم این جنگ می‌دانیم.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که تلاش‌های زیادی را در این مدت بین اوکراین و روسیه چه در سطح وزرای امورخارجه و چه رئیس جمهور داشتیم، تاکید کرد که ایران امیدوار است اوکراین هر چه زودتر به مرحله صلح برسد و جنگ در این کشور پایان یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما سیاست دوگانه نداریم. همان‌طور که مخالف جنگ در عراق، سوریه، یمن، افغانستان و فلسطین بودیم و هستیم، مخالف جنگ و آوارگی در اوکراین نیز هستیم.

امیرعبداللهیان در ادامه بیان کرد: از طرف دیگر، ما حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را در چارچوب حقوق بین‌الملل به رسمیت شناختیم و به همین دلیل علی‌رغم روابط ممتاز تهران و مسکو، ما جدا شدن کریمه از اوکراین را به رسمیت نشناختیم، ما جدا شدن لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم. به دلیل اینکه بر اصول ثابت خودمان در سیاست خارجی تاکید داریم. وقتی می‌گوییم جنگ در اوکراین راه‌حل نیست، این را به عنوان سیاست اصولی باور داریم و بر آن تکیه می‌کنیم.