به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، در خط پنج مترو نظافت و شستشوی قطارها در دو بخش، حین سرویس و خارج از سرویس، در سه نوبت کاری و در ایستگاه های صادقیه، گلشهر و پایانه مهرشهر انجام می‌شود.

در حین سرویس با توجه به زمان اندک تعویض خط یا شانت قطارها به سکوی اعزام، تنها جمع آوری زباله‌ها و نظافت موردی انجام می‌شود.

اما نظافت خارج از سرویس قطار شامل شستشوی بدنه بیرونی قطار در مترو واش، تمیز کردن بدنه داخلی قطار، تعویض روکش پارچه ای صندلی و تعویض فیلترهای سیستم تهویه براساس برنامه‌ریزی زمانی انجام می‌شود.

در حال حاضر ۲۰ رام قطار ۹ واگنه در خط ۵ وجود دارد، که در حالت عادی، روزانه یک قطار شستشوی کامل می شود و هر دو روز یکبار امکان تعویض روکش صندلی‌ واگن‌های یک قطار وجود دارد. همچنین روکش صندلی تعدادی از واگن‌ها نیاز به تعویض کامل دارد که برای خرید در دستور کار مدیریت‌های مرتبط قرار گرفته است.

گفتنی است، در طرح‌های ویژه مثل طرح استقبال از مهر که پیش رو است، هر دو روز یک قطار به صورت کامل به اصطلاح صفرشویی می‌شود. این طرح از مرداد ماه شروع شده و تاکنون ۸ رام قطار صفر شویی کامل شده است.