به گزارش اکونا پرس،

مهدی پیرهادی روز یکشنبه در جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به موضوع غزه و جنایت‌های رژیم غاصب اشغالگر در غزه اظهار داشت: موضوع غزه و جنایتی که رژیم غاصب اشغالگر انجام می‌دهد دل همه آزادی‌خواهان جهان را به درد آورده و آنها که در برابر این جنایت‌ها سکوت کردند قطعاً در این جنایت‌ها شریک هستند و در آینده درباره آنها قضاوت خواهد شد.

پیرهادی با اشاره به سفر اخیر شهردار تهران به همراه یک تیم کارشناسی به چین با هدف توسعه حمل و نقل عمومی تهران ، افزود: این سفر یکی از سفرهای پر دستاورد برای مردم کشور و مردم تهران بوده است.

وی با بیان اینکه مردم شهر تهران از دستاوردهای این سفر بهره می‌برند و به برخی دستاوردهای این سفر پرداخت و افزود:  توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان یک مد حمل و نقل در دسترس که هیچ سطحی از شهر را اشغال نمی‌کند و در عین حال موجب کاهش ترافیک و آلودگی هوا می‌شود و جز حمل و نقل پاک محسوب می‌شود، یکی از دستاوردهای این سفر است.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: همچنین توسعه واگن‌ها مطلوبیت سفر، رضایتمندی شهروندان، کاهش زمان سفر و سفری ارزان را برای عموم مردم به ارمغان می‌آورد.

پیرهادی با اشاره به برخی آمارها در حوزه استفاده از مترو و تعداد مسافر ،گفت:  در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۰۸ میلیون نفر، در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۰۹ میلیون نفر از مترو استفاده کرده‌اند که مقایسه این دو سال نشان می‌دهد افزایش مسافر از سال ۱۴۰۰ به ۱۴۰۱،  ۳۳ درصد بوده است.

وی ادامه داد: در ۶ ماه اول ۱۴۰۲ نیز بیش از ۹ درصد مجدداً افزایش داشته‌ایم.

به گفته پیرهادی، از نظر تعداد سفر نیز در سال ۱۴۰۰، تعداد ۴۹۲ میلیون سفر و در سال ۱۴۰۱، تعداد ۶۶۴ میلیون سفر از طریق مترو تهران انجام شده است. 

پیرهادی با تاکید بر اینکه این اتفاق در این دوره شورا با اهتمام و حمایت رئیس شورای شهر و تدبیر اعضای شورای شهر و تلاش‌های  شهردار محترم تهران ، رخ داده است، گفت: اگر این اتفاق نمی‌افتاد با توجه به افزایش مسافر دچار مشکلات عدیده و چالش‌های بسیاری می‌شدیم.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه طبق محاسبات وزارت نفت به ازای هر سفر ۲۲ سنت صرفه‌جویی مصرف سوخت رخ می‌دهد، افزود: میزان صرفه‌جویی سال ۱۴۰۱ در حوزه مصرف سوخت ۱۴۶ میلیون دلار معادل ۷۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در وقت نیز اتفاق افتاده است ، تاکید کرد: بعد از سال ۱۴۰۰ همکاری خوبی بین دولت و شهرداری در دادن اطلاعات مربوط به صرفه جویی های مرتبط با مترو،  صورت  نگرفته و بنابر این آمارها متعلق به ۱۴۰۰ است.

وی، صرفه‌جویی هزینه بهداشت ناشی از آلودگی هوا را بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان، صرفه‌جویی هزینه استهلاک خودرو را بیش از ۴ هزار میلیارد تومان، صرفه‌جویی ناشی از خسارات تصادفات را بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: کل مبلغ صرفه‌جویی غیر از سوخت بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که با احتساب هزینه صرفه‌جویی در مصرف سوخت ۱۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: قرارداد ۱۰۵۰ واگن که ۷۹۱ واگن تعیین تکلیف شده و قرارداد منعقد شده است و انعقاد قرارداد هزار دستگاه اتوبوس برقی و هزار دستگاه اتوبوس گازسوز از دستاوردهای این سفر بوده است.

وی ادامه داد: همچنین دو تفاهم‌نامه برای ۱۰ هزار تاکسی و ۱۰۰ هزار موتورسیکلت کار که در آینده نزدیک به قرارداد منعقد می‌شود نیز از دستاوردهای این سفر بوده است.

وی تاکید کرد: دستاوردهای این سفر در حوزه سلامت و کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است.

پیرهادی خاطرنشان کرد: همچنین به منظور توسعه حمل و نقل عمومی در این دوره مدیریت شهری، ۱۴ ایستگاه مترو راه‌اندازی شده و ایستگاه پرند نیز به زودی راه‌اندازی و حفاری خط ۱۰ مترو هم آغاز شده است.