به گزارش اکونا پرس،

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهر تهران با بیان اینکه بیش از نیمی از تاکسی های پایتخت فرسوده هستند ، گفت: میانگین سن عمر این خودرو ها ۱۰ سال است

وی اضافه کرد: ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه تاکسی ها بسیار فرسوده هستند و در کلان شهرهایی مانند تهران تقربیا نیمی از تاکسی های در حال فعالیت فرسوده اند.

مالکی اظهار کرد: با توجه به وضعیت آلودگی هوا ، حرکت به سمت نوسازی تاکسی که از یک عقب ماندگی و به دلایل مختلف از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و در بسیاری از شهرها اعداد و ارقام تاکسی های نوسازی شده در سال جاری با تعداد خودروهای فرسوده بسیار فاصله دارد.

سرپرست سازمان تاکسیرانی تهران ادامه داد: البته برای مشکل رانندگان تاکسی در تامین منابع نوسازیِ خودروها، تفاهم نامه ای هم با صندوق کار آفرینی امید انعقاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه تسهیلات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی برای تاکسی‌های فرسوده و همچنین تسهیلات ۲ میلیارد ریالی برای ون های فرسوده با کارمزد ۸ درصد و مدت بازپرداخت ۶۰ ماهه با سه ماه تنفس در نظر گرفته شده است.

سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به برقی سازی ناوگان که در کلان شهرها و تهران مورد تاکید قرار گرفته است ، گفت: طبق قراردادهای صورت گرفته با شرکت‌های چینی ، ۲۵ هزار تاکسی برقی و ۱۰ هزار ون وارد کشور می شود و در ناوگان حمل و نقل پایتخت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در این دوره مدیریت شهری ۶ هزار تاکسی در شهر تهران نوسازی شده است، تصریح کرد: سهم شهرداری ها عوارض یک درصد از فعالیت حمل و نقل هوشمند مسافر در طول یک سال است که صرف نوسازی ناوگان خواهد شد.

مالکی  سهم تاکسی ها در حمل و نقل عمومی تهران را ۱۸ درصد بیان و خاطرنشان کرد: تهران حدود ۸۰ هزار تاکسی پلاک تهران دارد که حدود ۶۱ هزار تاکسی دارای کارنامه فعال هستند که این تعداد تاکسی روزانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر در سطح پایتخت جابه‌جا می کنند.

سرپرست سازمان تاکسیرانی شهر تهران تصریح کرد: در آئین نامه سن مرز فرسودگی برای تاکسی‌های بنزینی و دوگانه سوز ۸ سال اعلام شده است.

وی در مورد وضعیت معاینه فنی تاکسی ها نیز گفت: اکنون تاکسی های با سن کمتر از ۱۰ سال دوبار در سال و تاکسی های با سن بیش از ۱۰ سال ۴ بار در سال برای معاینه فنی مراجعه می‌کنند.

IMG_20240201_141154