به گزارش اکونا پرس،

‍به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه۶ تهران؛ از ابتدای سال تاکنون کارشناسان و آموزشگران اداره پسماند معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه فعالیت‌های آموزشی و مشاوره ای خود را در چند جبهه آغاز کردند؛ جبهه اول مراجعه حضوری و آموزش چهره به چهره شهروندان در نقاط و جاهای پر رفت و آمد از جمله سراهای محلات، مساجد، حسینیه ها، میادین میوه و تره بار، ایستگاه های مترو و جبهه دوم مراجعه و بازدید میدانی از ارگانها، نهادها و شرکت‌های دولتی و اطلاع رسانی جامع و کامل در زمینه مدیریت پسماند و اهمیت تفکیک زباله و پسماند از مبداء. حالا پس از گذشت نزدیک به ۱۱ ماه کار و تلاش شبانه روزی پرسنل این حوزه نتایج مطلوبی به دست آمده است که از جمله آن می‌توان به افزایش میزان مشارکت شهروندان در زمینه تفکیک پسماند و زباله از مبداء و نیز صدور ۱۳ گواهینامه مدیریت پسماند برای سیزده ارگان و نهادی است که همه استاندارها و شاخص های لازم را در این زمینه رعایت کرده‌اند.

سید مرتضی روحانی، شهردار منطقه۶، در این باره گفت: مقوله فرهنگسازی در زمینه تفکیک پسماند از مبداء از اهمیت فراوانی برخوردار است. بنابراین کارشناسان و آموزشگران این حوزه با درک موقعیت جغرافیایی، پراکندگی بافت تجاری و خدماتی و همچنین بافت مسکونی این منطقه برای آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی در زمینه پسماند و مدیریت آن اقدام می‌کنند. در محدوده پهنه مرکزی تهران، نواحی یک تا سه بیشترین حجم و تعداد مراکز و ارگان های دولتی را به خود اختصاص داده است از این رو امور آموزشی و اطلاع رسانی در این نواحی با قوت و جدیت بیشتری دنبال می شود.

روحانی، درباره ملاک‌ها و معیارهایی که برای دریافت گواهینامه مدیریت پسماند توسط ارگان‌ها و نهادها در نظر گرفته می‌شود، گفت: همه رفتارهای سازمانی و اعمالی که به نوعی با مدیریت پسماند همسو و هم‌جهت باشد اهمیت دارد، از تفکیک و جداسازی انواع پسماندهای روزانه و قراردادن در مخازن مخصوص تا تهیه و استفاده بهینه از ملزومات و وسایل و تجهیزات قابل بازیافت مثل کاغذ، مقوا، پلاستیک و ... که قابلیت بازگشت به چرخه تولید را داشته باشد. البته شهرداری این منطقه درکنار راه‌ اندازی کارگاه‌های آموزشی و ارائه مشاوره‌های لازم، امکانات مورد نیاز برای توسعه و گسترش فرهنگ تفکیک پسماند را نیز در اختیارگروه‌های هدف و مخاطبان خود چه در بخش خانگی و چه در حوزه ارگان ها و نهادهای دولتی قرار می دهد از جمله آن می توان به توزیع گسترده مخازن و کارتن پلاست برای تفکیک و جداسازی پسماندهایی نظیر کاغذ و مقوا، پلاستیک، شیشه و پت و ...اشاره کرد.

شهردار منطقه۶ تهران در ادامه اسامی ۱۳ ارگان و نهاد دولتی نمونه مستقر درپهنه مرکزی تهران که موفق به کسب گواهینامه مدیریت پسماند از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران شده‌اند را نام برد و گفت: خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)، بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ، گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان میراث فرهنگی، شرکت گاز استان تهران، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، شرکت فکور صنعت، سازمان تعاون روستایی، پست بانک ایران، بانک ملی ایران، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن جزو سیزده ارگانی و نهاد دولتی‌اند که موفق به کسب گواهینامه مدیریت پسماند و به اصطلاح اولین چراغ سبز برایشان روشن شده است و در ادامه نیز طی فرآیندی «گواهینامه سبز»را نیز دریافت خواهند کرد.

روحانی در پایان یادآوری کرد: در این مدت زمان درخواست‌های متعدد و گسترده‌ای از سوی ارگان‌ها و شرکت‌های مختلف دولتی به شهرداری منطقه۶ تهران رسیده تا کارشناسان معاونت خدمات شهری و محیط زیست به ویژه اداره پسماند به این جاها مراجعه کنند تا زمینه مشارکت بیشتر در مدیریت پسماند را فراهم کرده و موفق به کسب گواهینامه مدیریت پسماند شوند؛ بنابراین کارشناسان این حوزه در اولین فرصت برای تحقق خواسته آنان اقدام خواهند کرد.