توسعه گردشگری شهری در کنار بهبود و ارتقای دیگر شاخص‌های زیستی همچون طرح‌های زیرساختی، عمرانی، فرهنگی و بهداشتی و غیره از مهم‌ترین وظایف مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر محسوب می‌شود و موقعیت بسیار مناسب منطقه 22این امکان را برای مدیران فراهم کرده که با بهره‌گیری حداکثری از امکانات و با تکیه بر نگاه توسعه‌ای مدیریت شهری پایتخت در دوره ششم، زمینه رشد و توسعه حداکثری منطقه را فراهم کنند.

شکل‌پذیری منطقه ۲۲ در شمال‌غرب پایتخت، نو پا بودن این منطقه و همچنین موقعیت جغرافیایی آن‌که از شمال به رشته کوه‌های البرز از شرق و غرب به روددره‌های کن و حریم روستاهای وردیج، واریش، سنگان و کشار محدود شده است از یک سو و وجود مراکز تفریحی و گردشگری متنوع نظیر دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس، بوستان فرامنطقه‌ای چیتگر، خرگوش دره، آبشار تهران و لتمال کن در این منطقه، آن را به‌عنوان قطب گردشگری جدیدی در پایتخت کشورمان مطرح کرده است که ضروری است این موقعیت و فرصت استراتژیک با تامین و تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز و طرح‌های عمران شهری، حداکثر بهره‌برداری را نه فقط برای ساکنان منطقه که برای پایتخت به‌دنبال داشته باشد.

بر همین اساس با بهره‌گیری از الگوهای نوین مدیریت شهری و همچنین به‌کارگیری تمامی امکانات و ابزار مورد نیاز در مسیر تحول و شکوفایی شهری، تلاش داریم از طریق فراهم‌سازی‌ شرایط زیست شهری مطلوب به نقطه قابل‌قبولی در توسعه صنعت گردشگری دست یابیم و با الگوی توسعه پایدار شهری، مشارکت و نقش‌پذیری شهروندان، فراتر از منطقه گام‌های بلند و پیوسته برداریم. با این نگاه، به‌دنبال تفاهمنامه‌ای که در هفته‌های گذشته با سازمان عمران مناطق شهرداری تهران در راستای ارتقای سرانه‌های اجتماعی، فرهنگی و خدماتی منطقه ۲۲ منعقد شد، نحوه اجرای پروژه‌های عمرانی منطقه و انعقاد قراردادهای سال ۱۴۰۳ طی جلساتی با حضور مدیرعامل سازمان عمرانی مناطق شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

 برایند این جلسات، تعیین و تصویب طرح‌های عمرانی و زیرساختی شاخص و مورد نیاز منطقه را که قرار است طی سال 1403 به اجرا برسند به‌دنبال داشت. با توجه به نگاه ویژه مدیریت شهری تهران به ساخت و راه‌اندازی زیرساخت‌های منطقه 22 انعقاد این تفاهمنامه می‌تواند قدم بسیار مثبت و ارزنده‌ای برای مردم شهر تهران و ساکنان منطقه ۲۲ و گام بلندی در تکمیل زیرساختی این محدوده غربی تهران پس از سال‌ها باشد.

 آغاز و تکمیل پروژه‌های عمرانی در جدیدترین منطقه شهری تهران تا جایی دارای ارزش و اهمیت است که نزدیک به 93درصد کل بودجه 3400میلیارد تومانی مصوب شورای اسلامی شهر تهران برای منطقه 22در سال 1403، به پروژه‌های عمرانی اختصاص یافته است.

این مبلغ که چیزی بالغ بر 3160میلیارد تومان را شامل می‌شود به طرح‌های عمرانی شاخص منطقه ازجمله احداث مقبره الشهدای دریاچه شهدای خلیج‌فارس، ساختمان مرکزی منطقه۲۲، ساخت 2سرای محله، ساخت مجموعه ورزشی، ایستگاه آتش‌نشانی، پیاده‌رو‌سازی‌، معبر‌سازی‌، آسفالت‌ریزی و نوسازی آسفالت، احداث انهار، احداث 2ساختمان شهرداری ناحیه و تعدادی دیگر از اقدامات عمرانی در منطقه اختصاص می‌یابد. از مهم‌ترین این اقدامات می‌توان به ساخت ۴۷کیلومتر معبر و شبکه‌های ارتباطی منطقه پس از سال‌ها اشاره کرد که اتفاق بسیار خوبی در منطقه خواهد بود. تلاش شهرداری منطقه این است که اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی و زیرساختی مذکور تا پایان امسال ارتقای سطح خدمات‌رسانی به شهروندان این منطقه را به همراه داشته باشد.