به گزارش اکونا پرس،

به نقل از  روابط عمومی برج میلاد، شب گذشته (جمعه 8 شهریور ماه) برج میلاد میزبان کارگردانان، بازیگران و شخصیت های فرهنگی و اجتماعی و ورزشی کشور بود تا بار دیگر روز ملی سینما را در کنار هم جشن بگیرند.

این مراسم با اجرای ویژه احسان کرمی در مرکز همایش های برج میلاد آغاز شد. در اولین بخش این مراسم به رسم همیشه هنرمندان و برگزارکنندگان جشن خانه سینما، کلیپی از هنرمندان درگذشته در یکسال گذشته را پخش کردند.

در ادامه مراسم، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با حضور روی صحنه، از اقدامات انجام شده در این دوره از جشن خانه توضیحاتی ارائه کرد.

باید قدر مردم ایران را بدانیم

وی گفت:  نزدیک به۶۰فیلم در این دوره از جشن خانه سینما مورد داوری‌ قرار گرفتند. آمار ما با تورم بالا رفته است و اگر می‌گویند بالای۴۰درصد تورم داریم، در این دوره داوران هم بیش از۴۰درصد بیشتر از دوره‌های قبل همکاری کرده‌اند و آرای بیش از۴۰۰نفر از همکاران متخصص را دریافت کردیم و هر یک از برنده‌ها در یک رقابت و همراهی تنگاتنگ انتخاب شده‌اند.

او ادامه داد: ما جز مردم هیج اتکایی نداریم و با نفس آنها زندگی می‌کنیم. پس باید قدر آنها را دانست و تکریمشان کرد. اگر بخشی از جامعه در شرایط بدی هستند باید همدلانه با آنها رفتار کنیم و اگر وضع بهتری داریم به آنها کمک کنیم.

مدیرعامل خانه سینما در پایان گفت: از همه دوستان کم خودمان که سه یا چهار نفر بیشتر در خانه سینما نبودند، بابت زحمانشان برای برگزاری این جشن تشکر می‌کنم.

در بخش دیگری از مراسم، رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران درباره فعالیت‌های این انجمن توضیح داد: این انجمن را آکادمی می‌نامیدیم و سابقه۱۰ساله دارد. با وجود این انجمن در طول سال این‌ امکان وجود خواهد داشت که کیفیت و نقاط عطف همراه با اکران فیلم‌ها به رخ داوران کشیده شود. جشن۲۲خانه سینما از تیرماه با اکران‌های جدید آغاز شده و در بخش اول سه سال به مستندنگاری پژوهش و ارزیابی سینمای ایران خواهد پرداخت.

فرشته طائرپور که برای اهدای تندیس بهترین جلوه‌های میدانی با عصا در جایگاه حاضر شده بود، با اشاره به علت راه رفتنش با عصا به کنایه گفت: من در طول زندگی‌ام در چاه‌های زیادی افتاده‌ام اما پایم نشکسته بود. با این حال (خطاب به شهردار) در خیابان در چاله‌ای افتادم و این اتفاق افتاد.

برگزیدگان این دوره از جشن خانه سینما به شرح ذیل است:

در ابتدا مرتضی رزاق کرمی و رامین حیدری فاروقی برای اهدای جایزه بخش فیلم مستند روی صحنه حاضر شدند که جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه را به یاسر طالبی برای دلبند و جایزه بهترین فیلم مستند بلند را به پیروز حناچی شهردار تهران برای فیلم زمستان است اهدا کردند.

جایزه بهترین فیلم انیمشین با حضور روانبخش صادقی و بابک برزویه به بهرام عظیمی برای فیلم سیم ششم اهدا شد.

تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی با حضور وحید جلیلوند و امیر آقائی به سیاوش شهابی برای فیلم تشریح اهدا شد.

جایزه بهترین جلوه‌های بصری با حضور افسانه چهره آزاد و شاهرخ فروتنیان‌ به جواد مطوری برای فیلم سرخپوست تعلق گرفت.

تندیس بهترین جلوه‌های ویژه میدانی با حضور فرشته طائرپور و اصغر پورهاجریان به محسن روزبهانی برای فیلم تنگه ابوقریب اهدا شد.

در بخش بهترین چهره پردازی با حضور ستاره اسکندری و مهرداد میرکیانی جایزه به ایمان امیدواری برای فیلم شبی که ماه کامل شد تعلق گرفت.

تندیس بخش بهترین صدابرداری با حضور حسن زاهدی و رعنا آزادی‌ور به رشید دانشمند برای تنگه ابوقریب اهدا شد.

جایزه بخش بهترین صداگذاری با حضور محمدرضا دلپاک و میلاد کی‌مرام به امیرحسین قاسمی برای فیلم تنگه ابوقریب‌ تعلق گرفت.

جایزه بهترین طراحی لباس با حضور سارا خالدی زاده و غرل‌ شاکری به محمدرضا شجاعی برای فیلم شبی که ماه کامل شد اهدا شد.

با حضور آتوسا قلمفرسایی و همایون ارشادی جایزه بخش بهترین طراحی صحنه به کیوان مقدم برای فیلم غلامرضا تختی تعلق گرفت.

با حضور کوروش تهامی و فریدون شهبازیان‌ جایزه بهترین موسیقی فیلم به حامد ثابت برای تنگه ابوقریب‌ اهدا شد.

جایزه بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد با حضور مسعود رایگان و طناز طباطبایی به فرهاد اصلانی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده تعلق گرفت.

با حضور گوهر خیر اندیش و آتیلا پسیانی جایزه بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن به فرشته صدرعرفایی برای فیلم شبی که ماه کامل شد تعلق گرفت‌.

با حضور پانتا پناهی‌ها و عبدالله اسکندری جایزه بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم متری شیش و نیم اهدا شد.

جایزه بخش بهترین فیلمبرداری با حضور تورج منصوری و پریناز ایزدیار به هومن بهمنش برای فیلم سرخپوست تعلق گرفت.

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد با حضور مازیار میری و عادل فردوسی‌پور به نوید محمدزاده برای فیلم سرخپوست اهدا شد.

تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن با حضور فاطمه معتمد آریا به سارا بهرامی برای فیلم دارکوب رسید.

فرهاد توحیدی و سروش صحت با حضور روی سن جایزه بهترین فیلمنامه را به محسن امیریوسفی برای فیلم آشغال‌های دوست داشتنی اهدا کردند.

با حضور بهمن فرمان‌آرا و همایون اسعدیان در بخش بهترین کارگردانی، تندیس به سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم تعلق گرفت.

با حضور منوچهر محمدی، هارون یشایائی و حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، تندیس بخش بهترین فیلم سینمای ایران به مجید مطلبی برای فیلم سرخپوست اهدا شد.

حاشیه های این دوره از جشن خانه سینما در برج میلاد

*در حاشیه جشن خانه سینما، جشن تولد پریناز ایزد یار بازیگر سرشناس ایرانی روی سن برج میلاد برگزار شد. احسان کرمی خطاب به پریناز ایزدیار که برای اهدای جایزه روی سن حاضر شده بود، تولدش را تبریک گفت و سپس آهنگ «تولدت مبارک» پخش شد و کیک کوچکی که برای تولد برای این بازیگر تدارک دیده شده بود، روی صحنه آورده شد.

*از دیگر حواشی این جشن، حضور عادل فردوسی‌پور روی صحنه بود که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر مرد در جایگاه حاضر شد. حضور او با استقبال فراوانی از طرف میهمانان مواجه شد.

*نوید محمدزاده که جایزه بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد، با بیان اینکه خوشحالم که این جایزه را از خانه سینما می‌گیرم، گفت: کاندیداهای کنار من همه از دوستانم هستند. خوشحالم که جایزه را از مازیار میری و عادل فردوسی‌پور می‌گیرم.ما همیشه در مراسم‌ از ایرادات می‌گوییم اما این جشن دو بخش بسیار خوب دارد؛ یکی تقدیم لحظات به بزرگان و دوم آرزو کردن اهالی سینما.

*فاطمه معتمدآریا که برای اهدای جایزه روی سن آمده بود، آرزو کرد که همه مردم ایران در صلح و آرامش به جایی برسند که هیچ کس فکر نکند تحریمی وجود دارد و به خاطر آن نمی‌تواند کاری انجام دهد.ما مردمی شریف و مانند دردانه‌های جهان هستیم که راهمان را گم کرده‌ایم. علاوه بر این می‌خواهم از آزیتا لاچینی‌ یاد کنم و از او تشکر کنم.

* سارا بهرامی که جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد، گفت: وقتی از خانه سینما جایزه می‌گیری یعنی تو به عنوان عضو کوچکی پذیرفته شده‌ای. تجربه به من ثابت کرده است که وقتی منِ بازیگر برای رسیدن به چیزی تلاش می‌کنم، تنها بخش کوچکی را به تصویر کشیده‌ام و گروه فیلم بسیار مهم هستند.

*محسن امیریوسفی نیز بعد از گرفتن تندیس خانه سینما گفت: ارزش این تندیس به اندازه۶سیمرغ بلورین جشنواره فجر است. خوشحالم که بعد از۶سال ماجرای فیلم حل شد. این فیلم درباره صلح و گفت‌وگو و نیاز فعلی جامعه ماست. به شیوه «آشغال‌های دوست‌داشتنی» از شما می‌خواهم کسانی را که۶سال جلوی اکران فیلم را گرفتند تشویق کنید. شاید این کف‌زدن به گوششان برسد و دیگر هیچ فیلمی دچار این مشکلات نشود.

*بهمن فرمان‌آرا که در این رویداد مورد تقدیر قرار گرفت، در سخنانی تصریح کرد: هر کمکی که به سینما شود لازم است زیرا به سرعت در حال رفتن به سوی ابتذال است. فیلم‌فارسی به برخی فیلم‌های امروز شرف دارد و سینماداران که بخش مهمی از درآمد را دارند اسباب سلیقه شده‌اند و مشخص می‌کنند چه چیزی اکران شود یا نشود. برای فیلم من سینمایی بود که۲۴سانس داشت و دو فیلم نشان می‌داد.۲۳سانس «هزارپا» را نشان می‌داد و یک سانس صبح، فیلم‌ را!

*همایون اسعدیان نیز در بخشی از این مراسم بیان کرد: ما از طرف خانه سینما عهد بسته بودیم که۲۱خانه برای هموطنان سیل‌زده بسازیم. امروز تاکید می‌کنیم که در روز۲۱شهریور که روز سینماست، این عهد اجرا خواهد شد.

*سعید روستایی نیز با بیان اینکه بنایم بر سکوت است، گفت: تنها می‌گویم امیدوارم جای هیچ عکاسی خالی نباشد.

*بر اساس رسم معمول این رویداد، این جشن در بخش‌های مختلف به ناصر تقوایی، مسعود ولدبیگی، اسحاق خانزادی، عنایت بخشی، محمدرضا شجریان، ژاله علو، منوچهر اولیایی، اصغر رفیعی‌جم، محمد متوسلانی، آزیتا لاچینی، بهمن فرمان‌آرا و علی مزینانی تقدیم شد.

*در بخش‌هایی از مراسم، موسیقی «تا بهار دلنشین» و «ایران، ای سرای امید» محمدرضا شجریان با همخوانی مهمانان حاضر در سالن خوانده و موسیقی زنده نیز اجرا شد.

DSC_0121.JPG

h

DSC_0113.JPG (1)