به گزارش اکونا پرس،

به نقل ازروابط عمومی برج میلاد، پیروز حناچی در مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمند که صبح امروز در مرکز همایشهای بین‌المللی برج میلاد برگزار شد اظهار کرد: باید بتوانیم فضاهای شهری را برای تردد جامعه سالمندی، کودکان و حتی زنان باردار فراهم کنیم. امروزه یکی از چالشهای جوامع سالخوردگی است.
شهردار تهران گفت: در حال حاضر با افزایش موارد بهداشتی، امید به زندگی در کشور افزایش یافته است و جمعیت سالمندی به صورت سینوسی در حال افزایش است.
حناچی افزود: در حال حاضر در برخی از مناطق شهر تهران نیز ما با جمعیت سالمندی روبه‌رو هستیم که براساس آمار در منطقه 3، 21 درصد، یک و 6، 17 درصد و همچنین در مناطق 5 ،2، 1، 4 و 3 بیشترین جمعیت سالمندی را شاهد هستیم.
وی افزود: فعالیتهایی در ارتباط با موارد مناسب‌سازی در حوزه شهری انجام شده است که البته این آمار برای جمعیت معلولان کافی به نظر می‌رسد اما وقتی جمعیت سالمندان و زنان باردار را به آن اضافه می‌کنیم باید تلاش بیشتری را در حوزه مناسب‌سازی انجام بدهیم.
شهردار تهران تصریح کرد: براساس آماری که توسط وزارت بهداشت منتشر شده است ما در کشور در بین زنان و مردان از کمبود ویتامین D رنج می‌بریم و باید در این بحث نیز اتفاقات خوبی رقم بخورد.
حناچی اضافه کرد: باید تلاش کنیم در فضای بیرون از خانه جمعیت سالمندی آسیب نبیند و خوشحالم عنوان کنم در حوزه سلامت روانی و اجتماعی سالمندان اقدامات خوبی در سراهای محلات انجام می‌شود.
وی گفت: طبق آمار میزان افسردگی زنان نسبت به مردم 1.5 برابر بیشتر است و باید تلاش ویژه‌ای را برای ارتقای سلامت و رفاه اجتماعی جامعه انجام بدهیم و براساس گزارشی که اعلام شده است ایران جزو 10 کشوری است که در حوزه سالمندی موفقیت‌هایی را داشته است.
شهردار تهران همچنین به تصویب شهر دوستدار سالمند اشاره کرد و گفت: در سال 91 شورای شهر تهران وقت این مصوبه را به تصویب رسانده است و در دوره جدید نیز شعار مدیریت شهری تهران، شهری برای همه است و قطعا در این مسیر تلاش خواهیم کرد شرایط مناسبی را برای زندگی گروه‌های مختلف در شهر ایجاد کنیم.
وی گفت: در بحث مناسب‌سازی معابر توسط شهرداری تهران اقداماتی را برای معلولان انجام داده است. 3 تا 5 درصد از جمعیت تهران را معلولان تشکیل می‌دهند که اقدامات انجام شده برای آنها کافی است، اما وقتی که جمعیت سالمندی و همچنین بانوان باردار را به آن اضافه می‌کنیم این رقم به 35 درصد افزایش پیدا می‌کند.
شهردار تهران همچنین در بحث مناسب‌سازی ایستگاه‌های مترو گفت: یکی از تمهیداتی که ما داشتیم این است که هیچ پروژه‌ای بدون ضوابط مناسب‌سازی به بهره‌برداری نرسد و در حالی که در شرایط تحریم و شرایط نامناسب اقتصادی قرار داریم اما تاکید ویژه‌ای بر رعایت ضوابط و قوانین مقررات در حوزه مناسب‌سازی داشته‌ایم و باید در این مسیر همه بخش‌ها حرکت کنند.
80درصد سالمندان در خانه‌های خود زندگی می‌کنند

درادامه این مراسم محمد شریعتمداری وزیر رفاه با بیان اینکه 80 درصد سالمندان ایرانی در خانه‌های خود زندگی می‌کنند، گفت: احساس مفید بودن در سالمندان بسیار مهم است.
وی با تبریک روز جهانی سالمند با یاداوری این نکته که سال پیش از سند ملی سالمندی در این همایش صحبت شده بود و امسال از این سند رونمایی شد، اظهار داشت: برای استفاده از پتانسیل‌های سالمندان و زندگی توأم با عزت آنان باید طرح نویی ارائه کنیم.
شریعتمداری با بیان اینکه شورای ملی سالمندان برای اجرایی کردن تصمیمات اساسی در خدمت‌رسانی به سالمندان فعالیت مناسبی را دنبال می‌کند، گفت: اما مهمتر از این مشارکت سالمندان و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه است.
وی افزود: مشارکت سالمندان و سازمان‌های مردم نهاد نه تنها در زمینه اجرا که در زمینه تصمیم سازی و تصمیم گیری ها هم بسیار لازم است.
وزیر رفاه با اشاره به اینکه مدیریت شورای عالی سالمندی بر عهده سازمان بهزیستی است ابراز داشت: بهتر است این سازمان ظرفیت‌هایی را در نظر بگیرد تا سالمندان خودشان بگویند چه نیازهایی دارند و با توجه به محدودیت‌های کشور برای خودشان برنامه‌ریزی داشته باشند و احساس نکنند دولت برای آینده آنها تصمیم می‌گیرد.
وی ادامه داد: تا سال آینده باید این مسیر را اصلاح کنیم و سازمان‌های مردم‌نهاد سالمندی در این تصمیم سازی‌ها مشارکت داشته باشند.
شریعتمداری با اشاره به آمارهای کشوری در خصوص افزایش جمعیت سالمندان در کشور گفت: دولت امکان خدمات‌دهی به این جمعیت عظیم را بدون مشارکت مردم نخواهد داشت.
شریعتمداری گفت: در کشور ما روند سالمندی پرسرعت‌تر از روند افزایش جمعیت است در سنین بالای 30 سال در سال 1430 به یک چهارم جمعیت می‌رسند، بنابراین با گرفتاری‌های پیچیده ای در این زمینه مواجه خواهیم شد و نیازمند برنامه‌ریزی مناسب بهداشتی درمانی و اجتماعی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه 80 درصد سالمندان ایرانی در خانه‌های خود زندگی می‌کند، این مسئله را ارزشمند دانست و گفت: احساس مفید بودن در سالمندان هم بسیار مهم است و چرا که زمانی نشانه‌های سالمندی ظاهر می شود که فرد احساس کند تاثیرگذاری اجتماعی ندارد.
وزیر رفاه گفت: اگر بتوانیم در مجموعه بهزیستی نظامی را برنامه‌ریزی کنیم که سالمندان احساس حیات کنند و عشق به زندگی در آنها زنده کنیم و این دو عنصر هدیه است، که می‌توان به جامعه سالم تر تقدیم کرد.

IMG_9440
IMG_9458
IMG_9461
IMG_9466
IMG_9469
IMG_9473
IMG_9474
IMG_9477
IMG_9483
IMG_9489
IMG_9491
IMG_9495