به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یک سید حمید موسوی شهردار این منطقه در چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار که با محوریت مصرف بهینه انرژی و با حضور سازندگان و شرکت های انرژی و... از  ۴ تا ۶ آذر  در بوستان گفتگو در حال برگزاری است با بیان مطلب فوق اظهار داشت: اصلاح فرایند ساخت و ساز در نظام ساخت و ساز کشور که وظیفه سازمان نظام مهندسی است و اعمال قوانین بازدارنده در راستای کاهش مصرف انرژی می تواند وضعیت مطلوبی از نظر پایداری و انرژی در ساختمان ها ایجاد کند.

موسوی تصریح کرد: در حال حاضر متوسط مصرف گاز طبیعی به ازای هر متر مربع مسکونی در شهر تهران 4 برابر استاندارد جهانی است که هدف این برنامه کاهش مصرف و افزایش صرفه جویی در کشور است. 

شهرار منطقه یک اجرایی شدن مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را یکی از لازمه های ساختمان پایدار عنوان کرد و گفت : فقدان سازنده ذی صلاح یکی از دلایل نرسیدن به نتیجه مطلوب است و حتی اگر تولیدکنندگان ، ساختمان را هم منطبق با استاندارد  و با برچسب انرژی هم بسازند باز نیازمند نگهداشت مناسب است تا پس از گذشت چند سال وضعیت ساختمان همان شرایط زمان تولید را داشته باشد .

وی با اشاره به اینکه باید مبحث ایمنی ساختمان به بحث انرژی پیوند داشته باشد افزود: با الزامات قانونی می توانیم برای ساختمان هایی که مصرف انرژی بالا دارند یک عامل بازدارنده ایجاد کنیم تا در مصرف انرژی صرفه جویی  و اجازه حیات در شهر داشته باشند.

موسوی استفاده از انرژی های نو و تجدید پذیر را مصوبه شورای اسلامی شهر تهران دانست و گفت: متاسفانه بسیاری از مجتمع ها اجازه نصب سلول های خورشیدی بر روی بام ها را نمی دهند که این امر نیازمند الزام قانونی است  و از سویی می توانیم مزرعه های انرژی را در حریم شهر تهران توسعه دهیم و به تولید انرژی انبوه برسیم .

گفتنی است چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار  تا 6 آذر در  بزرگراه چمران نرسیده به تقاطع بزرگراه جلال آل احمد ، مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو بر پاست و  شهرداری منطقه یک نیز حضور فعال در این نمایشگاه دارد