به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ «عادل خزایی» با بیان اینکه اوج گرفتن دوباره ویروس کووید- 19و افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس شرایط سختی را به وجود آورده که در نتیجه آن بسیاری از آیینهای ملی و دینی هم موقتاً دچار تغییرات عمده شده است. عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) و اهل بیت (ع) امسال با شرایط ویژه و ناخواسته ای مواجه است که قطعاً مطلوب نبوده اما از آن گریزی نیست تصریح کرد : به همین منظور دستورالعمل محیط زیستی تدوین شده است .

وی ادامه داد:  بر اساس این دستورالعمل، تهیه و پخش نذورات و بسته های معیشتی در مساجد، ادارات محیط زیست مناطق مکلف به توزیع کیسه های پارچه ای به منظور کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی جهت توزیع این بسته ها می باشند.

هم چنین استفاده از ظرفیت کانونها جهت شناسایی و آموزش افرادی که در محله ها هر ساله غذای نذری تهیه

میکنند به منظور تشویق ادای نذری به شکل خام و توزیع آن میان افراد نیازمند و کم بضاعت مورد تاکید است .

 به گفته ی خزایی در این راستا باید مخزنهای مخصوص زباله جهت جمع آوری ماسک و دستکشهای مستعمل تأمین و در مکانهای مناسب تعبیه گردد.

معاون راهبری و هماهنگی اظهار داشت: تشویق مساجد، تکایا، حسینیه ها و هیئتهایی که در فضای باز به عزاداری میپردازند، به استفاده از لامپها و پرژکتورهای SMDو LEDجهت کاهش مصرف انرژی، تاکید بر استفاده از ظروف یکبار مصرف، از انواع ظروف با پایه گیاهی یا کاغذی و هر اقدام محیط زیستی دیگری که تضادی با مصوبات ستاد ملی کرونا و پروتکلهای بهداشتی نداشته

و موجب تجمع افراد نشود، از دیگر موارد این دستورالعمل بوده است.

خزایی در پایان یادآور شد : به هیات ها توصیه میشود به جای نذر غذای پخته ، نذورات خود را به روش های دیگری ادا کنند تا علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی از تجمع افراد جهت دریافت نذری هم جلوگیری شود .