به گزارش اکونا پرس،

به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران مراسم یادواره جهادگر شهید سید محمد تقی رضوی و شهدای مهندسی رزمی هشت سال دفاع مقدس و خانواده شهدای شهرداری تهران با حضور محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران، پیروز حناچی شهردار تهران، حجت نظری عضو شورای شهر تهران، سردار کارگر رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و جمعی از مدیران شهرداری تهران، فرماندهان و جانبازان و خانواده شهدای هست سال دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

محسن هاشمی در این مراسم با بیان خاطراتی از ماموریت های محوله به وی توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی در ارزیابی توان ساخت موشک در  ایران در سالهای دفاع مقدس گفت: در ابتدا یاد امام راحل(ره) و شهدای جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس و یاد تمامی مردان و زنان که در آن سالها و در طول سالهای انقلاب اسلامی ایثار کردند را گرامی می داریم.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در دفاع مقدس  چندان به آن پرداخته نمی شود بحث فعالیت های صنعتی و به ویژه ساخت موشک های مورد نیاز جنگ است.

محسن هاشمی افزود: در سال های ابتدایی دهه 60 زمانی که من مدرک مهندسی مکانیک خود را دریافت کرده بودم از سوی آیت الله هاشمی که فرمانده جنگ بودند ماموریت یافتم که بازدیدی از فعالیت های ساخت موشک و راکت در جاهای مختلف کشور داشته باشم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در آن زمان 4 مرکز، مشغول فعالیت تحقیقاتی در این زمینه بودند که یکی مرکز پارچین بود. یکی دیگر از این مراکز صنایع دفاع در لویزان بود که روی موشکی به نام  زلزال  با بدنه کامپوزیت کار می کردند. در نیروی زمینی سپاه نیز روی موشکی به نام سجیل کار می کردند که بدنه آنهم فایبر گلاس بود. مجموعه ای هم در غرب تهران به نام مهندسی جنگ جهاد سازندگی وجود داشت که در آن تیم های تحقیقاتی فعالیتی جدی بر روی ساخت موشک داشتند و روی موشکی به نام موشک مجتمع مخفف (موشک جواب تجاوز موشکی عراق) کار می کردند که فعالیت های علمی و عمیقی داشتند و من نیز به واسطه رشته تحصیلی خودم و مرتبط بودن با مواد و سازه ها فایبر گلاس فعالیت هایی در این زمینه داشتم.

مهندس هاشمی افزود: در آن زمان برد موشک ها را با برای مسافت 100 الی 130 کیلیومتری طراحی کرده بودند چرا که از مرز تا بغداد 100 کیلومتر فاصله بود و تمامی مراحل ساخت موشک در داخل کشور در حال انجام بود.

هاشمی ادامه داد: زمانی که من گزارش خود را به آیت الله هاشمی رفسنجانی تقدیم کردند ایشان خیلی خوشحال شدند و به اتکا همین گزارش و فعالیت های مهندسی و جهاد سازندگی  در نماز جمعه بیان داشتند که شهر های عراق در تیرس موشک ها ما خواهد بود.

محسن هاشمی در ادامه سخنان خود گفت: امروز توان موشکی ما ادامه همان فعالیت های جهادی آن سالهاست و جا دارد از جهاد گران این عرصه در ایام هفته دفاع مقدس یاد کنیم و در باغ موزه دفاع مقدس نیز بخش مهندسی رزمی نیز پیش بینی شود تا فعالیت های علمی آن سال ها مد نظر قرار گیرد.

در پایان این مراسم از 22 جلد سرگذشت نگاری دفاع مقدس  از 352 محله تهران رونمایی شد.