به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، "سیمه رفیعی”رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار، ضمن قدردانی از اقدامات زیست محیطی صورت گرفته در شهرداری تهران گفت: معتقدم محیط زیست مقوله‌ای است که باید قلباً به آن اعتقاد داشت و در مسیر بهبود و حفظ محیط زیست حرکت کرد.

وی با بیان اینکه تهران به عنوان ام‌القری جهان اسلام، بیشترین مشکلاتش ریشه در مسائل زیست محیطی دارد، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که در موضوعات زیست محیطی ورود کرده و همکاری لازم را در این زمینه با مجموعه مدیریت شهری تهران داشته باشد.

وی با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در رسیدگی به موضوعات و مشکلات زیست محیطی کشور، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست بیشتر شبیه یک سازمان تشریفاتی است که بعضاً کوچک‌ترین وظایف خود را به عنوان نهاد بالادستی در قبال موضوعات محیط زیستی فراموش کرده است.

رفیعی در پاسخ به پیشنهاد اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران مبنی بر تفویض وظایف تصدی‌گری سازمان حفاظت محیط زیست به شهرداری‌های کلان‌شهرها تأکید کرد: به عنوان رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس اعتقاد دارم وظایف تصدی‌گری سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند به شهرداری‌ها واگذار شود و حتماً این موضوع را در مجلس پیگیری خواهم کرد.

شهرداری تهران پیشنهادات خود را برای بررسی چالش‌های قانون هوای پاک ارائه کند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هوای پاک به عنوان یک مطالبه مردمی مطرح است و معتقدم  قانون هوای پاک، قانون آلودگی خاک و قانون حفاظت از تالاب‌ها، سه اقدام مهم و تأثیرگذار مجلس دهم بوده است، گفت: متأسفانه قانون هوای پاک، ابزارهای لازم و ضمانت اجرایی ندارد و از این رو، از شهرداری تهران می‌خواهم به منظور بررسی چالش‌های موجود در قانون هوای پاک، مجلس را همراهی کرده و پیشنهادات خود را به مجلس ارائه کند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به موضوع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه گفت: متأسفانه در موضوع منبع انتشار بوی نامطبوع تهران، صرفاً بر اساس ادله احتمالات و تخمین‌ها اظهار نظر می‌شود، چرا که سازمان حفاظت محیط زیست حتی یک دستگاه آنالیز بو ندارد و در این سال‌ها نیز اقدامی برای تهیه دستگاه مذکور از سوی این سازمان صورت نگرفته است.

به گفته رفیعى، اظهار نظرهای مطرح شده در خصوص جابه‌جایی مجتمع دفع و پردازش آرادکوه به عنوان منبع انتشار بوی نامطبوع در جنوب تهران، بسیار غیر کارشناسی و بر اساس احتمالات است و می‌طلبد که بررسی‌های کارشناسی دقیق‌تری در این خصوص صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بهینه‌سازی مصرف انرژی، خواستار نگاه کلان به این مقوله شد و اظهار کرد: می‌توان به عنوان یک پیشنهاد ملی، اجرای طرح محله‌های سبز را در سطح کشور پایه‌گذاری و اجرا کرد.