به گزارش اکونا پرس،

مراسم با تلاوت قرآن آغاز شد. شهردار منطقه نخستین سخنران مراسم، با گرامیداشت  یاد و خاطره شهدا ، شهید سلیمانی و ۲۵۰۰ شهید منطقه ۱۴، گفت: راز محبوبیت سردار دلها این است که او تربیت یافته مکتب امام حسین و رشد یافته کلاس مقام معظم رهبری و مکتب تشیع است. مکتبی که پرنده ای است با دو بال سرخ شهادت و سبز انتظار.

بلوغ نظامی و رزمی،  مردم دوستی ، ساده زیستی و پرهیز از جدال سیاسی، اقتصادی و بی اعتنایی به جاذبه های دنیوی، از ویژگی های بارز سردار سلیمانی است که کامبیز مصطفی پور با آن اشاره کرد. به گفته او سردار سلیمانی ، ملجاء و پناهگاه همه به ویژه محرومین بود و برای دفاع از مظلومیت و مبارزه با ظلم در سراسر جهان قدم های راسخ برداشت.

آموخته های سردار 

حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران از میهمانان ویژه کنگره بزرگداشت شهید سلیمانی نیز در سخنرانی خود سردار شهید سلیمانی را  سید جبهه مقاومت و آیت خدا نامید و گفت: علاوه بر این حاج قاسم از نظر اخلاقیات هم آیتی بزرگ بود. حجت الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه مقامات شهید فوق فهم و عقل ماست، گفت: خدای شهیدان، شهدا را توصیف کرده، چرا که هیچ اندیشمندی عنقای بلند فکرش به قله بلند عظمت شهدا نمی‌رسد. در واقع حقیقت، هویت، نقش و آثار ماندگار شهید در قرآن کریم قابل ارائه است.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی افزود: بدون اقتدار سردار سلیمانی، داعش ریشه کن نمی شد، داعشی که نوک پیکان آمریکا و اروپا بود و امکانات، تبلیغات و سلاح های بین المللی حامی آن بود و یک جبهه خانمانسوز برای بشریت محسوب می شد. امروز اگر بخواهید مظهری برای بازوی علی علیه السلام و اقتدار آن حضرت پیدا کنید، بارز تر از سردار سلیمانی پیدا نمی شود. سرداری که به ما امید، اقتدار، روحیه تحقیر آمریکا،« ما می توانیم» و پوچ بودن قدرت های بزرگ را آموخت.

امام جمعه موقت تهران به نقش شهدا در فرهنگ سازی، نیز اشاره کرد، در پرتو خون شهدا است که امروز جزو سرآمد های دنیا در بسیاری از حوزه‌ها هستیم.

آثار ارسالی هنرمندان کتاب می شود

همزمان با نخستین سالروز شهادت سردار سلیمانی جشنواره های متنوعی در هفت رشته  هنری؛ سرود، شعر، نقاشی، گرافیک، عکس، دلنوشته و خاطره گویی  برگزار شد و حدود ده هزار اثر از سراسر کشور و دیگر کشورها برای داوری در دبیرخانه جشنواره منطقه ارسال شد که پس از بررسی و انتخاب آثار برتر . جوایزو تندیس منقش به نام و تمثال سردار سلیمانی به هنرمندان  برتر شرکت کننده در این جشنواره ها اهدا شد. به گفته شهردار منطقه قرار شد همه آثار در قالب یک کتاب به چاپ رسیده و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

گفتنی است؛ در اختتامیه مراسم بزرگداشت سردار سلیمانی، سردار مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کامبیز مصطفی پور، شهردار منطقه ۱۴ ، معاونین اجتماعی و شهری منطقه، امام جماعت مسجد علی بن الحسین(ع) ، فرمانده بسیج شهرداری و دبیر شورایاران منطقه نیز حضور داشتند.