به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یک مانی جعفریان معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری این منطقه  با اعلام خبر فوق اظهار داشت: منطقه یک تهران از پتانسیل قابل توجهی برای بهره گیری انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی برخوردار است و به کارگیری این نوع از انرژی ها راهکار مناسبی برای غلبه بر معضلات محیط زیستی است.

او با اشاره به بهره برداری از ساختمان مرکز تحقیقات انرژی های تجدید پذیر و افتتاح نیروگاه های خورشیدی در سطح منطقه افزود: منطقه یک باهدف تولید قسمتی از نیاز مصرفی برق ساختمانهای خود تا انتهای سال 98 اقدام به احداث 4 نیروگاه با توان مجموعاً 45 کیلووات نموده و در سال 99 با افتتاح 2 نیروگاه دیگرمجموع توان نیروگاههای خود را به 85 کیلووات رسانده است.

جعفریان تصریح کرد: نیروگاه های فتوولتاییک در کشور ایران با توجه به اهمیت بالای تولید انرژی و شرایط بی نظیر تابش خورشید نسبت به سایر کشورها پتانسیل بالایی در خصوص انرژی خورشیدی داراست به طوریکه این نیروگاه ها سالانه قادر به تولید 153 مگاوات برق بوده که 14 درصد برق مصرفی ساختمانها را تامین نموده و از طرفی از انتشارسالانه 150 تن گاز co2 در هوا جلوگیری می کند.

معاون شهردار منطقه یک با معرفی مرکز تحقیقات انرژی های تجدید پذیر واقع در بوستان نیلوفر به عنوان اولین ساختمان انرژی کشور براساس معماری پایدار و با امکانات 20 کیلووات نیروگاه متصل به شبکه (ongrid) ،دیوار استرامیت، دیوار ترومب، خشک کن خورشیدی، اجاق خورشیدی، تصفیه آب خورشیدی، گلخانه خورشیدی، توربین بادی، بادگیر وآبگرمکن خورشیدی گفت: این مجموعه در سال 86 طراحی و پذیرای 3 هزار و 200 نفر ساعت علاقمندان، دانشجویان و دانش آموزان است که از ساختمان بازدید و با انرژیهای تجدید پذیر آشنا می شوند.

این مقام مسئول افزود: در این مرکز دوره های مختلفی از جمله طراحی سیستم های فتوولتاییک، نصب و تعمیر آبگرمکن های خورشیدی و اینورتر خورشیدی، توربین های بادی و.. جهت توانمندسازی نیروی انسانی متخصص در حوزه مرتبط و اجرای سیاستها و برنامه های ترویجی و گسترش دانش فناوری انرژیهای تجدید پذیر با استانداردهای سازمان فنی و حرفه ای کشور با صدور گواهینامه مهارت بین المللی با قابلیت ترجمه در 186 کشور برگزار می شود.