به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه۲ ؛حسن صفات شهردار منطقه در آئین رونمایی کتاب "برآستان اشک" که درآستانه  هفته دفاع مقدس، و اربعین حسینی؛  برگزار شد گفت: فرهنگ از موضوعات مهم، اساسی و کلیدی هر جامعه ای است و پیوندی ناگسستنی با موضوعات اجتماعی دارد و توجه ویژه به این مقوله  در اولویت برنامه های مدیریت شهری است.

وی افزود: کتاب بزرگترین و مهم‌ترین دستاوردی است که بشریت از آغاز توانسته است با تفکر، تجربه و ابتکار فراهم کند،کتاب و کتابت در گذشته تمدنی ایران و همچنین در دوره اسلامی جایگاه بسیار ارزشمندی داشته و دارد.

صفات با بیان اینکه  شهرداری منطقه دو در کنار پروژه‌های عمرانی نگاه ویژه‌ای به مسائل فرهنگی و آموزشی دارد، نشان مفاخر منطقه۲ را به نویسنده کتاب و خواهر شهید والامقام حمیدآقائی شوکی به پاس تلاش ها و زحماتش درعرصه فرهنگ کتاب اهداء کرد.

لازم به ذکر است، کتاب "بر آستان اشک" کتابی در حوزه تاریخ سوگواری ایرانیان از آغاز تا زمان صفویه است که در آن ضمن بررسی فرهنگ سوگواری به بررسی آئین های عزاداری به ویژه در حوزه ارتباط ایرانیان و عاشورای حسینی در طول تاریخ پرداخته شده است.

این کتاب که در 200 صفحه  توسط سهیلا آقایی شوکی تدوین شده است در بررسی جلوه های عزاداری در دنیای باستان، غمان های ایرانی و اسطوره های سوگواری در فرهنگ سامی را مورد بررسی قرار داده است و در بخش سوگ در دوران اسلامی ، فرهنگ و مناسک عزاداری ایرانیان برای سالار شهیدان را از دوران آل بویه مورد بحث و بررسی قرار داده است.

ارائه مناسک عزاداری در دوران پیش از صفوی و آئین های عزاداری آل بویه از لابلای گزارش های تاریخی و همچنین ارائه تاریخ دسته های عزاداری عاشورا در شهر بغداد و سایر شهرهای شیعه نشین از بخش های دیگر این کتاب می باشد.