به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، کاوه حاجی علی اکبری ضمن بازدید از ساختمانی سبز که به همت یکی از شهروندان خلاق و خوش ذوق با هزینه بسیار کم اجرایی شده بود، از اقدام متفاوت و ارزشمند این شهروند تقدیر و تشکر کرد و یادآور شد: از زمانی که مدرنیزاسیون به عنوان یک عنصر بیرونی وارد زندگی ما شد، از اکوسیستم پایداری که توانسته بود در طول قرن ها پاسخگوی نیازهایمان باشد، فاصله گرفتنیم. 

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که بافت های فرسوده پایتخت با کمبود خدمات و امکانات شهری به ویژه فضاهای باز و سبز که حق طبیعی هر شهروند است و در کیفیت زندگی شهری تاثیر بالایی دارد، مواجه هستند، تصریح کرد: کمبود زمین و منابع، باعث تأخیر و روند تدریجی تأمین فضاهای سبز مورد نیاز (حدود 130 هکتار) در محلات فرسوده شده و از سوی دیگر، عرض کم معابر در بافت های فرسوده مانع کاشت درختان و ایجاد فضاهای سبز خطی شده است.

علی اکبری با اشاره به اقدام ارزشمند این شهروند، متذکر شد: این اقدام در مقابل اتفاقاتی که در شهر منجر به ناپایداری می شوند، ممکن است قطره ای در دریا باشد؛ اما از این نظر که می تواند الگوسازی و تکثیر شود، بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

وی با بیان این که الگوسازی را قبل از این که از شهروندان بخواهیم، باید از خودمان شروع کنیم، به ساخت و سازهایی که در بافت های فرسوده در مقیاس های مختلف انجام می شود، اشاره کرد و گفت: سازمان نوسازی قصد دارد با مشارکت دفاتر توسعه محله و شهروندان مدل ساختمان سبز اجرا شده را ابتدا در پروژه های پایلوت و سپس به شکلی گسترده، اجرا و ترویج نماید.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: حدود 40 دفتر توسعه محلی در 150 محله فرسوده شهر تهران فعال هستند و می توانند نقش به سزایی در ترویج و آموزش الگوی ساختمان سبز به ساکنان، مالکان، سازندگان و سرمایه گذاران در بافت های فرسوده داشته باشند.

علی اکبری به راه حل خلاقانه و تجربه شده ای نظیر استفاده از گیاهان رونده و منعطف به جای درختان که معارض تأسیسات، ترافیک، امدادرسانی و نوسازی بوده و کاشت آن ها میسر نیست، اشاره کرد و افزود: اجرای بام های سبز که هم به نوعی پاسخگوی نیاز به فضای سبز خانوارها بوده و هم احیای حیاط های از دست رفته در روند نوسازی است، می تواند بخشی از نیازهای پیش گفته را تأمین کند. 

وی اظهار داشت: این پروژه ها ضمن اینکه پروژه های کم هزینه و سبکی هستند، به آسانی و سرعت بالا اجرا شده و به بهره‌برداری می رسند و نگهداشت آن ها نیز ساده و کم هزینه است و قابلیت انعطاف تغییر و توسعه دارد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این باره توضیح داد: پروژه های LQC چند سالی است که در دنیا گسترش پیدا کرده و مورد استقبال قرار گرفته اند. این دست پروژه ها، اقدامات سبک (Light ) و درعین حال هوشمندانه‌ای هستند که به سرعت (Quick ) و با هزینه پایین (cheap ) اجرا شده و اثربخشی بالایی دارند. این پروژه ها در مقابل پروژه های سنگینِ پرهزینه و زمان بر، قابلیت تکثیر بالایی داشته و از انعطاف زیادی برای انطباق با شرایط گوناگون برخوردارند.

علی اکبری عنوان کرد: مدیریت شهری گاهی با انتخاب چند پروژه LQC به جای یک پروژه معمول شهری (با همان سرجمع قیمت) مشارکت مردمی، رضایت و اثربخشی بالایی را ظرف زمانی کوتاه کسب می کند و بستر را برای اجرای پروژه های بنیادی تر فراهم می کند.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، احداث بام های سبز مصداق ضابطه تأمین حداقل 20% فضای سبز در پلاک و منطبق با منویات مصوبه 1400 «ساختمان سبز و معماری پایدار» شورای اسلامی شهر تهران است.