به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدارشهرداری تهران؛ کتاب های محیط زیست برای کودکان و نوجوانان، کتاب‌هایی داستانی یا غیرداستانی هستند که نگاه ویژه‌ای به مسئله محیط‌زیست و نگه‌داری از آن دارند. با توجه به ضرورت آموزش موضوعات محیط زیست اعم از بازیافت، کمبود آب، حفاظت از حیات وحش، تغییرات آب‌وهوای کره‌ی زمین و...  به کودکان، و به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی خواندن دو کتاب « پلاستیک‌های مزاحم در دریا» و « ما اینجا زندگی می کنیم» را که به موضوعات خاص درباره محیط زیست پرداخته اند را پیشنهاد می شود .

سالانه حجم قابل توجهی پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود و مقداری از این پلاستیک‌ها توسط جانورانی که در دریاها یا کنار دریاها زندگی می‌کنند خورده می‌شوند و باعث مرگ جانوران می‌شوند، کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» با ترکیب داستان و نکات علمی، مشکلاتی که مصرف بالای پلاستیک برای طبیعت به وجود می‌آورد را روایت می‌کند. این کتاب مشکل تعدادی از این جانوران با پلاستیک‌ها را به کودکان نشان می‌دهد و در کنار آن نکته‌هایی را برای فهم بهتر بحران زباله‌های پلاستیکی در دنیا ذکر می‌کند.

«لتیشیا دی مهیاس» نویسنده‌ی کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» فعال محیط زیست و مدیرعامل موسسه‌ای محیط زیستی است که در زمینه بهره‌وری انرژی فعالیت می‌کند و انتشار کتاب‌های کودکان با موضوعات محیط زیستی یکی از فعالیت‌های اوست .  

کتاب «پلاستیک‌های مزاحم در دریا» با مقدمه مترجم آغاز می‌شود. مترجم تلاش کرده است با ذکر برخی آمارها، بحران زباله‌های پلاستیکی در دنیا و لزوم انتشار این کتاب را شرح دهد. در انتهای کتاب بخشی با عنوان «برای تاثیرگذار بودن چه کاری می‌توانید بکنید؟» آمده است که به راه‌هایی برای کاهش ورود پلاستیک به محیط زیست اشاره کرده است. در صفحات بعدی دستور کار ساخت یک کیسه خرید پارچه‌ای و راهنمای آموزشی معلم و خانواده آورده شده است. صفحه‌ی آخر کتاب نیز طرحی برای رنگ‌آمیزی توسط کودکان در نظر گرفته شده است.

 

 کتاب «ما این‌جا زندگی می‌کنیم» کتابی است که با زبانی ساده و تصاویری جذاب کودکان را با کره زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم آشنا می‌کند.«الیور جِفِرز»این کتاب  را در دو ماهگی پسرش نوشته است تا دنیایی که پسرش روی آن پا گذاشته است را از نگاه خودش برایش توضیح دهد. او آرزوها و رویاهایش برای پسرش را درباره‌ی جایی که خانه نامیده می‌شود با همان سبک خاص همیشگی خود به تصویر کشیده است. 

 کارشناسان و منتقدان حوزه کتاب کودک، «الیور جِفِرز» را از تاثیرگذارترین نویسندگان و تصویرگران کتاب‌های تصویری در دنیا می‌دانند. جفرز در سال ۲۰۰۷ تصویرگر رسمی منتخب روز جهانی کتاب کودک بوده است.

جفرز در کتابش اطلاعاتی را درباره‌ی جغرافیای طبیعی، آب و هوا، جانوران، زیستگاه‌ها و تنوع انسان‌ها آورده است و تاکید می‌کند کرهٔ زمین بزرگ است و تعداد انسان‌های روی آن نیز زیاد هستند، پس باید مهربان باشیم