به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 19، تورج فرهادی شهردار منطقه ضمن تشریح رویکردهای کلی TOD عنوان کرد: با توجه به ساختار فضایی شهر تهران این نوع از توسعه برای بازبینی کل شهر و توسعه آتی آن بایستی مد نظر قرار گیرد.

او خاطرنشان کرد: TOD از طریق فراهم کردن اختلاط کاربری ها، ایجاد تراکم در هسته مرکزی، ایجاد نفوذپذیری در بلوک شهری و تغییر کاربرد معابر از طریق خیابان کامل و فراهم کردن مدلهای حمل و نقلی انسان محور، کیفیت و مطلوبیت زندگی در شهر تهران را ارتقا می دهد.

این مسئول افزود: مناطق 17، 18 و 19 ظرفیت ویژه ای برای توسعه آینده تهران از طریق TOD دارند که با نگاه کلان، مطالعه طرح های گذشته، اسناد بالادستی و ایجاد ارتباط منطقی بین آنها، می توان اجتماع محلی قوی و سرزنده ای بوجود آورد که مطلوب و مناسب شهروندان است.

فرهادی ادامه داد: شهر آفتاب و شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در حریم شهر و از بخش های مهم هستند که ظرفیت شکل گیری در آینده را خواهند داشت و منطقه 19 با قرارگیری در مسیر جاده ساوه و قم و در امتداد آن فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) می تواند به عنوان درگاه و دروازه ورودی پایتخت خدمات گوناگون تفریحی، توریستی، فرهنگی و لجستیکی به شهروندان ارائه دهد.  

در ادامه این جلسه محمد جواد خسروی شهردار منطقه 18 اظهار کرد: با اجرای طرح های TOD توسعه کالبدی، اقتصادی و اجتماعی در شهر تحقق یافته و منجر به ارتقای سطح کیفی زندگی مردم می شود که در این بین نباید از ظرفیت حریم در مناطق جنوبی غافل شد و آن را بستری برای توسعه شهر دید.

میثم نوروزیان مشاور عالی معاون امور مناطق شهرداری تهران در این نشست بیان کرد: در TOD تلفیق اقتصاد زمین و حمل و نقل عمومی را دنبال می کنیم که باید با تدوین طرح های پژوهشی مرتبط، استراتژی هر منطقه مشخص شده و از یکپارچگی و ارتباط بین مناطق در سطح کلان برخوردار شویم.

بر اساس این گزارش در این نشست، پیرامون امکان ایجاد کریدور TOD منطبق بر خط 3 متروی تهران بحث و تبادل نظر شد و مشاورینTOD  مناطق17،18 و 19 گزارشی از ظرفیت و بافت مناطق برای اجرای طرح های مبتنی بر حمل و نقل عمومی ارائه کردند که در پایان مقرر شد پروپوزال های اولیه توسط مشاورین مورد بازبینی قرار گیرد.

همچنین مشاوران مناطق 19و18 ،17 گزارشی را ارائه و موارد فنی را تشریح کردند.

این نشست با حضور محمد جواد خسروی شهردار منطقه 18، میثم نوروزیان مشاور عالی معاون امور مناطق شهرداری تهران، امیربهادر دامرودی مشاور معاون شهرسازی، زهرا سادات منصوری مدیر کارگروه TOD معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری تهران، معاونین حمل و نقل و ترافیک مناطق 17، 18 و19 و معاون و مدیران حوزه شهرسازی منطقه 19 برگزار شد.