به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، این طرح  زمینه فعالیت دیگر سرمایه‌گذاران را مهیا می کند و با تمهیدات و پشتیبانی وزارت نفت در تأمین خوراک، دوران بهره‌برداری و نیز حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و‌ نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در تأمین زیرساخت‌ها، سایت پتروشیمی این منطقه‌ی مستعد، وارد دوره جدیدی از توسعه شده است.

کورش فتاحی-مدیرعامل این منطقه- در آیین آغاز عملیات اجرایی دومین مجتمع پتروشیمی در منطقه ویژه لامرد اظهار کرد: اکنون در راستای مشوق‌های دولت سیزدهم و پشتیبانی از  «رفع موانع تولید و تحقق جهش تولید» در منطقه ویژه لامرد، با اجرای 14 پروژه زیرساختی با اعتباری بیش از 20 هزار میلیارد ریال در بخش‌های گازرسانی و ایستگاه گاز، احداث پست و شبکه‌های برق‌رسانی، خطوط آبرسانی، دایک‌های حفاظتی، کانال‌های هدایت آب سطحی، ایجاد ساختمان‌ها، تاسیسات و سوله‌های گمرک و همچنین استمرار این پازل زیرساختی در دستور کار قرار گرفت؛ از سوی دیگر با اجرایی شدن خط انتقال آب شیرین از خلیج فارس به منطقه ویژه لامرد و تضمین خرید اختصاصی آب، برنامه‌ریزی منسجم برای تأمین سایر زیرساخت‌های دوران بهره‌برداری صنایع مستقر (که در دستور کار متولیان در ایمیدرو و مهندسان منطقه ویژه است) در کنار مزیت های سودآور، دسترسی نزدیک به خوراک و میادین گازی، امکان صادرات محصول به کشورهای همسایه و اعطای مشوق ها و معافیت‌های قانونی، اطمینان خاطری را برای سرمایه‌گذاران پتروشیمی به وجود آورده است.

وی افزود: سایت پالایشگاهی، پایین‌دست و میان‌دست پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی لامرد‌؛ بیش از 400 هکتار است که ظرفیت احداث و بارگذاری صنایع برای حجم تولید پنج میلیون تن انواع محصول پتروشیمی پیش‌بینی و امروز بخشی از اهداف مدنظر محقق شده است؛ خوشبختانه پس از سال‌ها از تأسیس این منطقه، سایت پتروشیمی با تحرک و رونق اولیه وارد مرحله جدیدی از توسعه شده و زمینه برای ورود سایر سرمایه‌گذاران مهیاشده  است.

وی ابراز امیدواری کرد: با حمایت همه‌جانبه وزارت نفت و متولیان امر در تأمین خوراک صنایع پتروشیمی این منطقه و همچنین حضور مقامات ارشد صنعت نفت برای آغاز عملیات این پروژه ملی و راهبردی، شاهد رونق هرچه بیشتر سایت پتروشیمی منطقه ویژه لامرد خواهیم بود.

آلومینیوم جنوب نمونه توسعه در منطقه لامرد است

فتاحی با اعلام اینکه متولیان امر خود را متعهد به تأمین تمامی زیرساخت‌های دوران ساخت و رفع موانع راه‌اندازی صنایع بزرگ می‌دانند، اظهار کرد: مجتمع بزرگ صنایع آلومینیوم جنوب نمونه و الگویی در این زمینه است. دومین مجتمع پتروشیمی مستقر در سایت پایین‌دست منطقه ویژه لامرد با برند تجاری و سرمایه گذاری «شرکت سیگلو» و با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان (معادل 277 میلیون یورو) آغاز به کار کرده است.وب ادامه داد: اکنون با خرید و تأمین بخشی از تجهیزات به ارزش قریب به 54 میلیون یورو، ٢٨ درصد پیشرفت محقق خواهد شد و این بیانگر اهمیت و جدیت سرمایه‌گذار در فاز نخست اجرا است.

اجرا در سه فاز

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، مقرر شده است که این پتروشیمی در زمینی به مساحت بالغ بر ١٠٠ هزار مترمربع در سه فاز و طبق برنامه زمان‌بندی شده؛ طی سه الی چهار سال ساخته شود؛ طی دوران بهره‌برداری، 350 نفر بصورت مستقیم و 2500 نفر بصورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: گروه منتخب محصولات شرکت پتروشیمی سیگلو در این طرحِ سرمایه‌گذاری (شامل تولید سالیانه ۴۶ هزار تن متیل‌آمین­‌ها در سه نوع «منو متیل (MMA)، دی‌متیل آمین (DMA) و تری متیل آمین (TMA) و به ترتیب ٢۴هزار تن سالیانه  «دی متیل فرم آمید» و «آمین های بالا دستی») است.

برنامه تولید محصول استراتژیک

مدیرعامل منطقه ویژه لامرد ضمن تأکید بر اینکه تولید این گروه‌ از محصولات پتروشیمی در مجتمع بسیار استراتژیک و پرکاربرد و از سویی سودآور و سبب خلق ارزش افزوده فراوان می‌شود، گفت: متیل آمین­‌ها و دو محصول دیگر این پتروشیمی در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، آرایشی بهداشتی-دارویی، نساجی، چاپ، چسب و کشاورزی کاربرد فراوان دارد. در این خصوص، خوشبختانه سرمایه‌گذار با درایت و تسلط کامل، برنامه فروش و بازاریابی محصول را پیش برده و قطعا در کمترین زمان ممکن از بهره‌برداری به سود مدنظر خواهد رسید.