به گزارش اکونا پرس،

به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، ایمیدرو و بنگاه های بزرگ معدن و صنایع معدنی از محل افزایش سرمایه این شرکت ها، می توانند ظرفیت توسعه این بخش را فراهم کنند.

وی افزود: امسال، بیش از 16 هزار میلیارد تومان سود شرکت ها را تقسیم نکردیم تا آن را در قالب طرح های توسعه ای صرف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کنیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان طی شش ماه 98 بیش از 1200 میلیارد تومان سرمایه خصوصی را جذب کرده است، گفت: ایمیدرو حدود 3.9 میلیارد دلار طرح (33 مورد) تا پایان امسال افتتاح می کند که در حال حاضر بیش از 650 میلیون دلار طرح آماده افتتاح است.

وی ادامه داد: طرح های قابل افتتاح امسال در بخش فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی، الکترود گرافیتی و زیرساختی است.

غریب پور با اشاره به برنامه ایمیدرو برای توسعه اکتشافات معدنی کشور با مشارکت جمعی بخش های دولتی و خصوصی، اظهار داشت: ایمیدرو درصدد است با همکاری سازمان های ذیربط شامل سازمان فضایی ایران، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان انرژی اتمی، دانشگاه ها و نیز کنسرسیوم شرکت های معدنی و صنایع معدنی، گام های جدید در حوزه اکتشاف بردارد.

وی ادامه داد: وظیفه کنسرسیوم مذکور، اکتشاف معادن است و با در اختیار گرفتن منابع شرکت های بزرگ، ظرفیت اکتشاف کشور را بالا می برد. میزان سرمایه این کنسرسیوم نیز با توجه به دریافت پهنه های جدید، افزایش می یابد.