به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، کورش سیامک با اعلام این مطلب اظهارکرد: در ماههای اخیر علیرغم تلاش برای واردات نهاده های دام و طیور و ایجاد ثبات در چرخه تولید و تنظیم بازار محصولات پروتئینی و لبنی عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی موجب شده تا محصولات وارداتی در بنادر رسوبی شوند.

وی افزود: از مدتها قبل ثبت سفارش ها انجام و مدارک مورد نیاز برای تخصیص ارز از سوی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران  به وزارت صمت معرفی شده و لیست آنها جهت دریافت ارز به بانک مرکزی ارائه شده است.

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، تصریح کرد: با توجه به وابستگی برخی از صنایع غذایی و تبدیلی به نهاده های دام و طیور اگر روند تامین و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای واردکنندگان نهاده  های دام و طیور تسریع نشود بدون تردید در بسیاری از صنایع با کاهش روند تولید و از بین رفتن تنظیم بازار مواجه خواهیم شد.

سیامک خاطرنشان کرد: در حال حاضر 2 میلیون تن ذرت به بنادر کشور آمده اما اگر ارز مورد نیاز از سوی بانک مرکزی برای ترخیص بار تامین نشود این حجم از محصولات تخریب شده و  از یک سو منجر به ضرر و زیان برای تولیدکنندگان  شده و از سوی دیگر هزینه معیشت مصرف کنندگان را با گرانتر شدن محصول نهایی افزایش می دهد.

این فعال اقتصادی اظهارکرد: لازم است بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و مواد اولیه چاره اندیشی کرده و تسریع در پرداخت ارز را در دستور کار قرار دهد تا روند تامین اقلام اساسی دچار خلل نشود.