در صنعت، استیل زنگ نزن با عنوان استیل شناخته می­شود. ورق استیل در کارخانه پس از چند مرحله آلیاژ سازی پیچیده ساخته شده و از طریق ریخته گری به صورت اسلب (تختال) درمی­‌آید. در مرحله بعد با عبور پی در پی از چند غلتک فرآیند نورد روی اسلب انجام می­شود. طی فرآیند نورد ضخامت تختال کم شده و به طول آن اضافه می­شود. در صورتی که ضخامت ورق کم باشد به صورت رول در می­‌آید و در غیر این صورت در ابعاد مورد نظر برش داده می­شود. دسته بندی‌­های مختلفی برای ورق استیل وجود دارد. از دیدگاه کاربرد به دو دسته صنعتی و دکوراتیو تقسیم می شود. انواع صنعتی و دکوراتیو ورق استیل هم به 3 دسته مات، براق و خشدار تقسیم می­شود.

دسته بندی ورق استیل

ورق استیل دکوراتیو :

استیل سطح براق‌­تر و روشن‌­تری نسبت به فولاد ساده کربنی دارد به همین علت از آن در صنایع دکوراتیو استفاده می­شود. مذاب ورق استیل دکوراتیو پس از آلیاژسازی در کوره تمسفر خنثی تولید می­شود. پس از تایید ترکیب  مذاب، با ریخته گری به صورت اسلب استیل درمی­‌آید. تختال پس از پیش گرم شدن در چند مرحله با اعمال فشار زیاد توسط غلتک­‌های خط نورد به صورت ورق درمی­آید. به دلیل حساسیت ورق استیل به اکسیداسیون، فرآیند نورد در اتمسفر کنترل شده انجام می­شود. در نهایت ورق با ضخامت مورد نظر تولید شده و به صورت شیت یا رول به بازار ارائه می­شود. ورق استیل با استفاده از آلیاژهای متنوعی تولید می­شود. آلیاژ 304 پرکاربردترین گرید استیل است. علاوه بر استیل 304 از استیل 430 نیز در تولید ورق استیل دکوراتیو استفاده می­شود. از ویژگی­های جذاب ورق استیل دکوراتیو قابلیت پوشش دادن آن به کمک فلزات مختلف است. با استفاده از عناصری مانند تیتانیوم، زیرکونیوم، آلومینیوم، کربن و ترکیبات این عناصر می توان رنگ­های طلایی، زرگلد، قرمز، مشکی، آبی و برنز را روی این ورق ایحاد کرد.

 

 

1

 

حالت سطحی ورق استیل دکوراتیو به سه صورت براق، مات و خشدار است. نوع براق یا Mirror حالتی آینه­‌ای دارد که به وفور در دکوراسیون استفاده می­شود. نوع مات ورق استیل به دلیل ظاهر منحصر به فردش در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. روی سطح ورق مات خطوطی وجود دارد که در کنار مات بودن مانع جذب اثر انگشت می­شود. ورق خشدار نسبت به ورق مات خطوط بیشتری روی سطح خود دارد.

ورق استیل صنعتی :

ورق استیل صنعتی به علت ویژگی­‌هایی مانند انعطاف پذیری، مقاومت به خوردگی و استحکام بالا در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. روش تولید این ورق مشابه ورق استیل دکوراتیو است. در ساخت ورق استیل صنعتی از آلیاژهای متعددی استفاده می­شود. دسته بندی اصلی آلیاژهای استیل عبارت است از استیل بگیر، استیل نگیر و استیل نسوز. استیل بگیر و نگیر به علت خاصیت مغناطیسی که دارند به این نام شناخته می­شوند. راه شناسایی استیل بگیر استفاده از آهنربا است. استیل نسوز مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارد و در دمای بالا کاربرد دارد. تمام آلیاژهای این سه دسته امکان تبدیل شدن به ورق را دارند اما به صورت گسترده از آلیاژ 304 نگیر و آلیاژ 430 بگیر استفاده می­شود.

 

 

2

 

مشابه ورق استیل دکوراتیو، ورق استیل صنعتی هم از لحاظ سطح ظاهری به سه دسته تقسیم می­شود. ورق استیل مات (Matte finish) کاملا کدر است. ورق استیل براق (Mirror finish) کاملا پولی شده و سطحی کاملا براق و آینه­ای دارد. قیمت این نوع ورق کمی بیشتر از انواع دیگر است. از ورق استیل خشدار (Brushed finish) در ساخت بدنه لوازم خانگی، ساعت مچی و دکوراسیون داخلی از این ورق استفاده می­شود. ویژگی قابل توجه این نوع ورق ضد اثر انگشت بودن آن است.

کارخانه‌­های تولید کننده

ورق استیل صنعتی موجود در کشور عمدتا وارداتی است ولی اقدامات مثبتی در راستای تولید انجام شده است و کارخانه­‌های فولاد آلیاژی یزد و اصفهان اقدام به تولید ورق استیل به صورت محدود کرده­‌اند. علاوه بر تولیدات داخلی، ورق استیل وارداتی کشور از برندهای مختلفی تامین می­شوند. در زمینه تولید ورق استیل دکوراتیو کارخانه مستقلی در داخل کشور وجود ندارد و نیاز کشور از طریق واردات تامین می­شود. چالش اصلی تولیدکنندگان ورق استیل دکوراتیو در داخل کشور، تهیه مذاب است. به علت پیچیده و هزینه بر بودن این فرآیند و لزوم کنترل ترکیب شیمیایی، این ورق در کشور تولید نمی­شود البته بازیافت استیل تا حدودی انجام می­شود. یکی از نگاتی که حین خرید ورق استیل دکوراتیو رنگی باید مورد توجه قرار گیرد این است که این ورق به دو صورت در بازار عرضه می­شود. یک دسته از محصولات در کارخانه مبدا پوشش داده می­شوند و پوشش دسته دیگر در کارگاه­‌های داخل کشور انجام می­شود. برندهای ورق استیل دکوراتیو موجود در کشور شامل محصولات کارخانه­­های Tisco چین، Posco کره جنوبی، YC و YLC تایوان، Acerinox اسپانیا و Columbus آفریقای جنوبی می­باشد.

آیرومارت ارائه دهنده انواع ورق استیل دکوراتیو و صنعتی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید ورق یا آهن آلات دیگر با شماره 45306-021 تماس حاصل فرمائید.