به گزارش اکونا پرس،

در این مقاله می خواهیم در مورد ورق سیاه و کاربرد ورق سیاه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. اول از همه باید بگوییم که ورق نوعی آهن است که سطحی صیقلی شده و صافی را دارا است. اگر به بازار بروید می توانید انواع ورق را مشاهده کنید که هر کدام کاربرد متناسب با خود را دارند، در واقع کاربرد ورق سیاه در صنایع گوناگون، متفاوت است. ورق سیاه، ورق روغنی و ورق های رنگی سه دسته از ورق های موجود هستند که می خواهیم در مورد ورق سیاه و کاربرد ورق سیاه بیشتر بدانیم. همچنین در مورد خرید ورق سیاه و چگونگی خرید این گونه ورق خواهیم گفت، با ما همراه باشید.

ورق ها هم به صورت رولی و هم به صورت برش خورده در بازار یافت می شود. به ورق های برش خورده در بازار شیت فرم نیز می گویند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که ورق سیاه چگونه تولید می شود و کاربرد ورق سیاه چیست؟1

کاربرد ورق سیاه

ورق سیاه چگونه تولید می شود؟

با پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر ورق های موجود در بازار از نورد گرم و نورد سرد تولید می شود. حال محصولی که از نورد گرم به دست می آید را ورق سیاه و محصولی که از نورد سرد به دست می آید ورق روغنی گویند. کاربرد ورق سیاه در صنعت های مختلف رویت می شود اما اگر بخواهیم بیشتر به کاربرد ورق سیاه اشاره کنیم می توانیم بگوییم که در صنعت ساختمان سازی و همچنین اتومبیل سازی یا کشتی سازی و مخزن سازی کاربرد زیادی دارد.  ورق های سیاه به صورت رول و فابریک تولید می گردد. ورق های سیاه ضخامت های گوناگون دارند ولی در تولید، ضخامتشان از 5/1 تا 100 میلی متر می رسد.

چرا می گویند ورق سیاه از نورد گرم تولید می شود؟

مواد اولیه ای که برای تولید ورق مهیا می شود در دمای خیلی بالا ذوب می شود و بنابراین ورق های تولید شده رنگی مات و تیره پیدا خواهند کرد. از این رو چون ظاهرشان تیره است به آن ورق سیاه گفته می شود.

نحوه تولید ورق سیاه به چه صورت است؟

پودر سنگ آهن مواد اولیه ی تولید ورق های سیاه است به طوری که پودر آهن را ابتدا از معادن تهیه می کنند، سپس برای تبدیل به گندله پودر را به کارخانه می برند. حال گندله چیست؟ گندله در واقع به کلوخه های گرد و خال داری گفته می شود که قطرشان 1 تا 5/1 است. این کلوخه ها اول به صورت خام بوده و برای سخت شدنشان باید پخته و خشک شوند.

پس از تبدیل گندله ها به آهن اسفنجی آن ها را در کوره های الکتریکی می برند و گندله ها پس از ذوب شدن به فولاد ذوب شده تبدیل می شوند که به آن اسلب یا تختال گویند. تختال های به دست آمده پس از خنک شدن به ورق های فلزی رولی یا شیت تبدیل می شوند که در این حین عناصر شیمیایی به آن اضافه می کنند و ورق سیاه تولید می گردد. در ادامه در مورد کاربرد ورق سیاه بیشتر خواهیم گفت.

2

 

چند نوع ورق سیاه به بازار عرضه می شود و کاربرد ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی دو نوع از ورق سیاه است که به بازار عرضه می شود. ورق های معمولی که ST37 هستند در صنایع ساختمان سازی کاربرد بیشتری دارد اما ورق های از نوع صنعتی همانطور که از نامش پیدا است در پروژه های بزرگ صنعتی  مانند سدسازی و یا پروژه های مربوط به مخزن سازی کاربرد فراوان دارد. کاربرد ورق سیاه در صنعت های کوچک و بزرگ دیده می شود.

هر کدام از این نوع ورق ها معمولا با ضخامت 15 میل به صورت رول و یا شیت به بازار عرضه می گردند و ضخامت های بالاتر به شکل شیت خام در بازار رویت می شود. گرچه ورق ها هر ضخامت و سایزی داشته باشند متناسب با نیاز شما قابل برش داد هستند و می توانند به سایز دلخواه شما در آیند. در واقع کاربرد ورق سیاه متناسب با ضخامت و ابعادشان متفاوت است.

ورق های سیاه از نوع رول فرمی با توجه به ضخامتی که دارند 4 عرض متفاوت ممکن است داشته باشند که در ادامه خواهیم گفت 100 ،125، 150 و 200 چهار عرض متفاوت ورق سیاه رولی است.

اما ورق های فابریک متناسب با نیاز مشتری می تواند هر ابعاد و یا اندازه ای داشته باشند اما برخی از این ابعاد پرکاربرد تر هستند بنابراین هر چقدر کاربرد ورق سیاه  بیشتر باشد، بیشتر در بازار عرضه می گردند.

نحوه خرید ورق سیاه چگونه است ؟

ورق سیاه مانند دیگر وسیله های ساختمان سازی و هر صنعت دیگری هم در بازار و هم در اینترنت قابل خرید است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی خرید هر وسیله ای برای عموم راحت و آسان تر شده است. حال اگر شما به دنبال نوع خاصی از ورق سیاه با ضخامت خاصی هستید می توانید یا به بازار مراجعه کنید با با چند کلیک ساده در بستر اینترنت خرید خود را انجام دهید.

خرید ورق سیاه به صورت اینترنتی چه مزایایی دارد؟

امروزه سایت های بسیاری در زمینه فروش ورق های سیاه و ارائه کاربرد ورق سیاه فعالیت دارند که کار را برای خریداران راحت کرده اند حال شاید بگویید چرا باید خرید اینترنتی انجام دهیم؟ اول از همه می خواهیم شما را در زمینه خرید اینترنتی راهنمایی کنیم. برای خرید هر وسیله ای ابتدا سایت ها را بسنجید و سعی کنید از مرجع فروش خرید خود را انجام دهید. مثلا برای خرید اینترنتی ورق سیاه به مرجع فروش یعنی شرکت آهن ملل اصفهان مراجعه کنید. برخی سایت ها اطلاعات جامعی در مورد کاربرد ورق سیاه ارائه می دهد.

سایت این شرکت متناسب با کاربرد ورق سیاه، قیمت هر گونه آهن آلات را ارائه می دهد.

زمانیکه شما به سایت شرکت آهن ملل اصفهان بروید خواهید دید که قیمت روز هر گونه آهن آلات در سایت ذکر شده است. این سایت با توجه به اعتبار و نماد اعتماد الکترونیکی که دارد می تواند مورد اطمینان مشتریان واقع شود.

هنگامی که روی قیمت روز ورق سیاه کلیک کنید می بینید که هر ورق سیاه متناسب با ضخامت، ابعاد، و حالت قیمت های گوناگون دارد و شما به راحتی می توانید این مبالغ را مشاهده کنید. علاوه بر این کارشناسان فروش ماهری این سایت دارد که می تواند شما را در خرید هر گونه آهن آلات یاری سازد و با اطمینان بیشتری محصول خود را خریداری کنید. شرکت آهن ملل اصفهان به ارائه قیمت به روز بسیار معروف است و می تواند کمک خیلی خوبی برای شما نیز باشد.

 

3