به گزارش اکونا پرس،

مهدی مراغه‌ای مدیرعامل شرکت دانش بنیان «برونتاب انرژی» در برنامه «جوان‌آپ» رادیو جوان در مورد فعالیت این شرکت گفت: شرکت ما در زمینه اندازه‌گیری هوشمند مصرف انرژی ( برق، گاز و آب» با استفاده از فناوری اینترنت اشیا و بهینه‌سازی مصرف در ساختمان‌ها و صنایع  فعالیت می‌‌کند. 
وی مهمترین تاثیراتی که فعالیت‌های شرکت برونتاب در این حوزه دارد را ایجاد تغییر رفتار در ساکنان ساختمان دانست و افزود: مصرف کننده‌ای که آب واحد آن با ۵۰ واحد دیگر مشترک است، اصلا توجهی به صرفه‌جویی در مصرف آب نمی‌کند. پس از نصب دستگاه اندازه‌گیری مصرف آب در آن ساختمان، مصرف آب از ۱۷ تا ۴۳ درصد کاهش در مصرف آب خواهد داشت که این آمار قابل مشاهده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان برونتاب انرژی بیان‌کرد: اینکه هر کسی بتواند به اندازه مصرف، قبوض مصرف انرژی را پرداخت کند، پدیده‌ای است که در دنیا قدمت صد ساله دارد. بیش از 100 سال است که اروپاییان، تجهیزاتی را داخل ساختمان‌ها نصب کرده‌اند که میزان مصرف آب، گاز موتورخانه و برق چیلر مشخص و هر فردی قبض مربوطه را به میزان مصرف پرداخت می‌کند که این مسئله موجب تغییر رفتار مصرف‌کننده و مصرف پایین انرژی شده است.
 مراغه‌ای ادامه داد: در ایران، قبل از قانون هدفمندی یارانه‌ها به دلیل اینکه هزینه حامل‌های انرژی بسیار پایین بود، هیچ‌کس انگیزه‌ای برای نصب تجهیزات هوشمند جهت تفکیک مصرف انرژی در ساختمان‌ها نداشت، اما از حدود 11 سال گذشته قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کرد و روز به روز گران‌تر شد و این مسئله موجب شد تا تقریبا در همه ساختمان‌هایی که بیش از دو واحد دارند، شاهد تفکیک مصرف انرژی در بین واحدهای ساختمانی باشیم.
وی گفت: شرکت برونتاب تاکنون برای نصب سیستم پایش الکترونیکی مصرف انرژی از سه واحد تا 5، 10، 500، 100 و 1000 واحدی تجاری اقدام کرده است. 
مدیرعامل شرکت دانش بنیان برونتاب انرژی در ادامه با اشاره به اینکه ما این تکنولوژی را در سال 2011 از نمایندگی دانمارک دریافت و وارد ایران کردیم، تصریح کرد: در آن برهه از زمان، شرکت ما نماینده واردات و خدمات پس از فروش یک شرکت با قدمت صد ساله دانمارکی بود، به طوری که وقتی دلار طی سال‌های 92 و 93 از یک هزار به سه هزار تومان رسید، این انگیزه ایجاد شد که تا تکنولوژی «سیستم پایش الکترونیکی انرژی» را در ایران بومی‌سازی کنیم و به تولید بپردازیم تا مصرف انرژی در کشور مقرون به صرفه باشد. 
مراغه‌ای با بیان اینکه جهت فراگیری و آموزش تولید این تکنولوژی به دانمارک اعزام شدیم، گفت: با خلاقیت مهندسان ایرانی که از بهترین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران هستند، توانستیم تجهیزاتی که در ایران منحصر به فرد بود را طراحی و تولید کنیم.  
وی در ادامه به سایر مزایای رقابتی محصولات شرکت برونتاب انرژی اشاره کرد و افزود: این محصولات به نرم‌افزار جامع و تحت وب ایمز مربوط می‌شود که در واقع نرم‌افزار پایش مصرف آب، انرژی و قبض‌دهی است. ویژگی اصلی این نرم‌افزار که آن را که منحصربه‌فرد می‌کند، توانایی پایش همزمان میزان مصرف آب، گاز، برق، سرمایش، گرمایش، دما، رطوبت، آمپر، ولتاژ، فشار، نشتی، خیسی و... است. 
مدیرعامل شرکت دانش بنیان برونتاب انرژی اظهار کرد: با افتخار عرض می‌کنم طی سه سال اخیر برخی از تجهیزات را که فقط در حوزه تفکیک نیست و در اینترنت اشیاء نیز قرار دارد را به کشورهای مختلف همچون قاره‌های دنیا با توجه به نوع نیاز مصرفی‌شان صادر کردیم و این فرایند نیز روز به روز در حال توسعه است. 
مراغه‌ای در ادامه دامنه محصولات این شرکت را شامل سه دسته اعلام کرد و گفت: ما موفق به تولید بیش از 30 محصول مختلف شدیم که برخی از این محصولات شامل «سنجش قارچ در دیوارهای خانه‌های چوبی» است که صرفا برای مشتری خارجی قابل استفاده بوده و کاربرد آن در ایران محدود بوده است. 
وی افزود: «سنجش قارچ در دیوارهای خانه‌های چوبی» را برای صادرات به اروپای شمالی و روسیه که قارچ‌زدگی در ساختمان‌هایشان وجود دارد، توسعه دادیم تا در ساختمان‌ها نصب کنند، اما نکته مهم اینست که تا وقتی از میزان مصرف، آب، برق، دما و رطوبت خاک آگاه نباشیم، نمی‌توانیم شرایط را بهبود بخشیم.
مراغه‌ای ادامه داد: ما بعد از تفکیک انرژی، با سیستم‌های خوانش از راه دور به طور اتوماتیک آشنا و وارد تجهیزاتی که میزان دما، رطوبت، آمپر، ولتاژ، فشار، نشتی، خیسی و نور را اندازه‌گیری می‌کرد، شدیم که به کمک این تجهیزات، توانستیم موفق به ساخت محصولات در زمینه مرغداری‌ها، کشاورزی‌ها، گلخانه‌ها و صنایع دارویی اعم از داروخانه، آزمایشگاه‌های داروخانه‌ای، داروسازی‌ها، صنایع غذایی و در زمینه مانیتورینگ صنعتی شویم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان برونتاب انرژی گفت: ما با کمک مانیتورینگ موفق به نصب تعمیرات پیشگیرانه در صنایع مختلف شدیم. 
وی دانش بنیانی شرکت را در سال 94 در زمینه تفکیک انرژی اعلام کرد و گفت: طی دو سال اخیر این کار را در حوزه صنایع سنگین همچون پالایشگاه‌ها، پتروشیمی ‌و خطوط انتقال نیرو و بهینه‌سازی ساختمان‌های بزرگ اداری انجام دادیم.
مراغه‌ای در پایان در مورد حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در تولید محصولات این شرکت، افزود: صندوق نوآوری کمک‌کننده بزرگی برای شرکت‌های دانش بنیان است؛ شرکت‌هایی که درحوزه تکنولوژی فعالیت ‌می‌کنند، توقع حمایت دارند. 
گفتنی است برنامه «جوان‌آپ» کاری مشترک از صندوق نوآوری و شکوفایی و رادیو جوان است که طی روزهای شنبه تا چهارشنبه با هدف بررسی ایده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها روی آنتن می‌رود.