وعده‌های پشت سرهم رییسی و کابینه‌اش از شروع دولت سیزدهم آغاز شد. وزرای اقتصاد، صمت، راه و تعاون همگی مدام وعده‌های شعارگونه می‌دهند، از کاهش قیمت خودرو تا حذف قرعه کشی و سروسامان دادن به بورس تا آمدوشدهای اتوبوسی در وزارت کار همگی پرده از بی‌کفایتی وزرای دولت سیزدهم برداشته اند. ضمن اینکه خود رییس‌جمهور در کلامی شعار گونه قبل از آغاز قرن ۱۵ ام خبر از ریشه کن شدن فقر مطلق در طول یک هفته داده بود. چنین وعده‌هایی نه از سر حقیقت و دانش بلکه سخنانی شعارگونه است که تاثیری بر روند زندگی مردم ندارد و تورم و فقر کماکان بیشتر از گذشته به قوت خود باقی است. با این حال عده‌ای معتقدند که کابینه دولت رییسی نیاز به جراحی دارد. اکنون ۵ وزیر بر لبه تیغ استیضاح یا استعفا ایستاده‌اند. درهمین راستا گفتگویی داشتیم با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی. با گسترش نیوز همراه باشید:

اما و اگر استیضاح وزیر صمت

جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار گسترش نیوز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: اینکه ما منتظر باشیم دولت وزرای خویش را برکنار کند را خیلی قبول ندارم. چرا که تعدادی طرح استیضاح هم در مجلس هست. من احساس می کنم اگر روند حل مشکلات اقتصادی و معیشتی به همین شکل و به همین کندی باشد. قطعا در چند ماه آینده برخی از وزرا خطر استیضاح را خواهند داشت.

وی افزود: بنده خودم در حوزه خودرو منتظر تصمیم وزیر صمت هستم. به خود آقای فاطمی امین هم اعلام کرده‌ام و منتظریم که ببینیم واردات خودرو به کجا می رسد. ایشان در حوزه خودرو تعدادی قول داده‌اند که دقیقاً برعکس آن صورت گرفته است. بنده به خود ایشان هم اعلام کردم که اگر بحث خودرو و واردات خودرو سامان داده نشودو رضایت مندی مردم را به دنبال نداشته باشد قطعاً یکی از کسانی که محکم پای استیضاح وزیر صمت خواهم بود بنده هستم.

رشیدی کوچی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در حال حاضر مجمع جلوی این موضوع را گرفته ، آیا امیدی به واردات خودرو هست یا خیر، اظهار کرد: متولی حوزه صنعت خودروسازی در کشور وزیر صمت است. در نظر ما مسئول وزیر شناخته می شود و آن هیئت عالی هم با برخی با واردات به شدت مخالف هستند اما بعضی ها مخالف نیستند. مخالفین به نوع واردات ایراداتی داشتند که این موارد هم در تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی و برطرف شدن است و خبرهای مثبتی در حال ارسال شدن است.

نماینده مجلس یازدهم در مورد تاثیر واردات احتمالی خودرو بر قیمت خودرو های داخلی گفت: قطعا اگر واردات درست، هدفمند و مبتنی بر برنامه‌ریزی دقیق با کاهش عوارض و گمرکی انجام شود قطعاً در بازار خودرو داخلی تاثیر می گذارد. در حال حاضر یک خودرو اقتصادی از شرکت تویوتا قیمتش ۲۰ هزار دلار است که هم قیمت دنا پلاس و تارای، تولید داخل است. قاعده اگر ما این خودرو را با همین قیمت وارد کرده و عرض کنیم مردم حق انتخاب دارند و حق انتخاب آنها افزایش پیدا می‌کند. ضمن اینکه ما شرکت های خودروسازی خصوصی را داریم و می بینیم که خودروهای چینی را وارد کرده و با دو سه برابر قیمت می فروشند.

تاثیر طرح دیتاستر بر کسب و کار

وی در مورد آینده طرح صیانت اظهار کرد: این طرح به شورا ارجاع داده نشده است بلکه رئیس مجلس از رئیس شورای عالی فضای مجازی طی نامه‌ای درخواست کردند که نظرات و دیدگاه‌های خودشان را بر اساس قانون بیان کنند. چراکه ما هم در همان ابتدا می گفتیم آن کسی که باید ورود بکند به حوزه فضای مجازی متولی امر یعنی شورای عالی فضای مجازی است.ایشان از رئیس شورا (رئیس جمهور)خواسته‌اند که دیدگاه و نظراتشان را در رابطه با این طرح بیان کنند آن هم به صورت مکتوب و رسمی ، نه مصاحبه و به صورت شفاهی، تا آنهایی که باید حذف شود و آنهایی که باید اضافه بشود را بتوانیم در صحن بررسی کنیم. بنده مطمئن هستم در حال حاضر طرح صیانت در مسیر درست خودش در حال پیشروی است و مردم به هیچ عنوان نگران نباشند. آن موادی که بر مسدودسازی و یا محدود سازی تاکید دارند انشالله حذف خواهد شد. ما یک قانونی را تصویب خواهیم کرد که هم دغدغه و نگرانی مردم را برطرف کرده باشد و هم بحث سامان دادن فضای مجازی و هم قانونمند کردن آن را به شکلی که هیچ خللی در اعتماد و اعتبار به اقتصاد مردم و کسب و کار مردم وارد نشود.

رشیدی کوچی در پایان درباره طرح دیتاسنترو تاثیرش بر کسب و کار اظهار کرد: این طرح به نظر من طرح خوبی است. نظر ما بر این است طرح‌هایی که راجع به بحث فضای مجازی هستند باید کاری به کسب و کار مردم نداشته باشند و به تقویت این کسب و کار کمک کند. طرح دیتاسنتر که دوفوریتی رای آورد دقیقا همین است یعنی حراست می کند از اطلاعات مردم، به خصوص کسانی که در فضای مجازی درآمدزایی و اشتغال آفرینی می‌کنند.دیدیم که جامعه امروزه نسبت به آن حساسیتی نشان نداده و بلکه استقبال هم کرده است.