به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه این هفته «ایران» باغ‌ نگارستان تهران و ادویه‌های مخصوص ایران را به مخاطبان انگلیسی زبان خود معرفی می‌کند.

هدی لزگی گزارشگر بخش اول برنامه با حضور در باغ نگارستان تهران، تاریخ و عمارت این باغ باقی‌مانده از دوران قاجار را روایت می‌کند.

بر اساس توضیحات لزگی، باغ نگارستان به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و شاهد حوادث مهم تاریخی از جمله قتل میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی بوده است.

سامسون باغستانیان گزارشگر بخش دوم برنامه هم به سراغ ادویه‌های ایرانی رفته تا بینندگان را با این ادویه‌ها آشنا کند.

باغستانیان تاکید می‌کند که در ایران از دیرباز از انواع ادویه‌ها هم به عنوان طعم‌دهنده در غذاهای مختلف و هم به عنوان دارو استفاده شده است. شهرها و استان‌های مختلف ایران محل کشت و تولید و پخش ادویه‌های گوناگون هستند؛ به عنوان مثال در مزارع استان خراسان بهترین زعفران جهان کشت می‌شود، همین‌طور زیره استان کرمان محبوبیت خاصی در کل کشور دارد ولی اگر بخواهیم بگوییم تجارت ادویه از کجا شروع شد باید از شهر آبادان نام ببریم.

زعفران، زردچوبه، هل، سماق، زیره و دارچین از جمله ادویه‌های پرطرفدار در ایران هستند که مجری برنامه به شکل مختصر درباره هر یک از آنها توضیح می‌دهد.

برنامه «ایران» دوشنبه ساعت 17 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز سه شنبه ساعت 14:00، چهارشنبه ساعت 19:00، پنج شنبه ساعت 10:00 و جمعه ساعت 07:00 روی آنتن می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به لینک https://www.presstv.ir/Section/15015 برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی‌وی مشاهده کنند.