به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه «ایران تک» این هفته بازدید دارد از شرکتی که توانسته فناوری راهبردی و جدید تولید واکسن مبتنی بر mRNAرا بومی‌سازی کند.

واکسن mRNA، گونه‌ای واکسن است که از نسخه یک ماده شیمیایی طبیعی به نام آران‌ای پیام‌رسان (mRNA) برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده می‌کند. این مولکول‌های پروتئینی یک واکنش ایمنی سازگار را تحریک می‌کنند که به بدن می‌آموزد چگونه پاتوژن را شناسایی کرده و ازمیان ببرد. از مزایای واکسن‌های mRNA نسبت به واکسن‌های پروتئینی سنتی، می‌توان به سرعت تولید بیشتر، هزینه اندک تولید و القای ایمنی هومورال و همچنین سلولی اشاره کرد.در میان روش‌های درمانی RNA، واکسن‌های mRNA، به‌عنوان واکسن‌هایی برای کووید ۱۹، به میزان چشمگیری مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

برنامه «ایران تک» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ضحی شهریاری و نویسندگی لیلا فرامرزی با هدف انعکاس پیشرفت‌های تکنولوژی ایران در حوزه‌های مختلف علمی روی آنتن می‌رود. این برنامه با مجری گری علیرضا اختیاری زاده  کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده 

برنامه «ایران تک» یکشنبه ساعت 5:30، 10:00، 15:00و 19:30 به وقت تهران از شبکه هیسپان تی‌وی پخش می‌شود. بازپخش این برنامه نیز روز دوشنبه ساعت 00:30 و 12:00به روی آنتن می‌‌رود.