به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه این هفته مجموعه مستند «ایران» نگاهی دارد به روستای کهک و خانه ملاصدرا در این روستا. 

در این قسمت گزارشگر برنامه سفری کرده است به روستای کهک در اطراف شهر قم. خانه تبعیدی ملاصدرا، حکیم پرآوازه ایرانی که به دلیل نظرات ساختارشکنانه و آرای نوآورانه خود مورد آزار قرار گرفته بود، نام روستای کهک قم را به شهرت رسانده، روستایی که طبیعت زیبا و جاذبه‌های تاریخی دیگری هم دارد. 

در این برنامه می‌بینیم که خانه ملاصدرا یک سقف بلند و گنبدی شکل دارد و دیوارهای آن با تزئینات گچبری ساده‌ای پوشیده شده است. 

 گفته می‌شود این خانه ۸ اتاق داشته اما در حال حاضر تنها یک اتاق باقی مانده که به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در این بنا همچنین یک عصارخانه قدیمی نیز وجود دارد که ادوات روغن‌گیری را به نمایش گذاشته و به عنوان یکی از اولین عصاری‌های ایران در صنعت روغن‌گیری به حساب می‌آید. 

 این منطقه جاذبه‌های دیدنی دیگری هم از جمله غار، امامزاده و چند خانه تاریخی و البته طبیعتی چشم‌نواز دارد که می‌تواند برای یک گردش یک روزه مناسب باشد. 

برنامه «ایران» روز یکشنبه ساعت 21 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز دوشنبه ساعت 12:00، سه شنبه ساعت 07:00، چهارشنبه ساعت 03:00، پنج شنبه ساعت 08:00 و 16:00و جمعه ساعت 00:00 روی آنتن می‌رود.علاقه مندان می توانند با مراجعه به لینکhhttps://www.presstv.ir/Section/15015 برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی وی نیز مشاهده کنند.