به گزارش اکونا پرس،

موسسه خیریه یک نوع از فعالیت اجتماعی با هدف خاص می باشد که معمولا با همت چند نفر از علاقه مندان کار خیر مردمی اداره می شود این موسسات به صورت غیر انتفاعی و عام المنفعه در جهت رسیدگی به مشکلات مختلف فعالیت می نماید. یک موسسه خیریه ممکن است به فعالیت های مذهبی، آموزشی، درمانی، اشتغال و کارآفرینی، معلولین، ایتام و یا سایر فعالیت های مرتبط با منافع عمومی و بشر دوستانه بپردازد.قوانین و مفاد مالیاتی مرتبط با موسسه خیریه هم بستگی به قوانین کشوری که در آن فعالیت می کند دارد. موسسه خیریه دارالاکرام در حوزه حمایت از دانش آموزان کم برخوردار از تحصیل یا فاقد سرپرست موثر فعالیت می کند. به همین بهانه گفت و گویی با سرپرست فعلی شعبه تهران این موسسه سارا بنیادی داشته ایم که در ادامه می خوانید.

لطفا کمی از شیوه جذب دانش آموزان بفرمایید. همیار معتمدین و مددکاران چگونه می توانند با موسسه خیریه دارالاکرام همکاری داشته باشند؟

بخشی از شناسایی دانش آموزان به صورت میدانی و بخشی دیگر از طریق معرفی صورت می گیرد. برخی از دانش آموزان از طریق سامانه آنلاین به مهربانی و تعدادی دیگر از سمت موسسات دیگر که با فعالیت های ما آشنایی دارند با ما همراه می شوند و به موسسه مراجعه می کنند. همیار معتمدین در ابتدا یک تماس اولیه می گیرند تا شرایط دانش آموز و خانواده اش را بررسی کنند. اگر دانش آموزی استاندارد های منشور دارالاکرام را داشت وارد موسسه شده و بورسیه تحصیلی شامل حالش می شود در غیر این صورت بورسیه نمی شود.

روند جذب مددکار مرتبط به ستاد مرکزی دارالاکرام می باشد؛ زمانی که ما اعلام نیاز کنیم ستاد افرادی با رشته تحصیلی مرتبط به ما معرفی می کند، مصاحبه اولیه صورت می گیرد و جذب همیارو همیار معتمدین بدین شکل انجام می شود.  

                                                                                                      

خانم بنیادی شما موسسه خیریه دارالاکرام را چطور و به چه نحوی به مخاطبان هدف خود معرفی می کنید به صورتی که آشنا شده و افراد دیگری را با خود همراه کنند؟

حقیقتا تا به امروز تنها جایی که امکان معرفی موسسه از سمت ما به مخاطب وجود داشته بازارچه خیریه در برج میلاد بوده است. ما با انتشار بروشور و پوستر در فضای دیجیتال این بازارچه توانستم تا حدودی خود را به مخاطبان بشناسانیم. به نظر من چیزی که در معرفی یک مجموعه تاثیر گذار است فضا، مکان و رویداد است. شاید تا به حال ما همه این ویژگی ها را با یکدیگر نداشته ایم و همین موضوع علت عملکرد پایین ما شده است.

 

از نظر شما موسسه دارالاکرام از چه طریق می تواند تبلیغات خود را گسترس دهد تا شعبات خود از جمله شعبه تهران بیش از پیش شناخته شود تا دانش آموزان بیشتری را به خود جذب کند؟

به طور کل نقش تبلیغات و اهمیت آن را نمی توان نادیده گرفت و تجربه حضور من در موسسه دارالاکرام بدین شکل بوده که، شفافیت و صداقت در معرفی و حضور دانش آموزان در تبلیغات با اجازه خود آنها می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. حال این تبلیغات می تواند به صورت بیلبورد یا تبلیغات تلویزیونی باشد که خود این حرکت بسیار رو به جلویی برای موسساتی مانند موسسه خیریه دارالاکرام باشد. 

 

جذب حامی در شعبه تهران موسسه دارالاکرام به چه صورت است؟

ما در جذب حامی فعالیتی نداریم و این کار هم جزو فعالیت های ستاد مرکزی است. افراد داوطلب از طریق سایت منشور و نوع فعالیت ما را مطالعه می کنند و حامی هر تعداد دانش آموز به دلخواه خودشان با هر میزان مبلغ مد نظر خود می شوند. پس از تکمیل پرونده دانش آموزان معرفی شده در به مهربانی و در صورت داشتن استاندارد های موسسه این دانش آموزان به آلبوم دانش آموزان منتظر بورسیه اضافه می شوند و نیکوکاران از هر کجای ایران و جهان که با این سامانه آشنا هستند از 10 درصد تا 100 درصد بورسیه و از یک تا هر چند دانش آموز که توان حمایت دارند، از بورسیه تحصیلی ایشان حمایت می کنند.

 

آیا شما با دانش آموزان در ارتباط هستید و دانش آموزان به شعب رفت و آمد دارند یا خیر؟

اصل کار ما ارتباط گیری با دانش آموزان و خانواده های آنها است. در حال حاضر به واسطه بیماری کرونا این ارتباط به صورت حضوری محدود تر شده ولی به صورت تلفنی دائما با آنها در ارتباط هستیم و مشکلاتشان را رصد می کنیم و اگر کالای اهدایی یا کمک های معیشتی و... باشد به صورت حضوری با آنها ارتباط خواهیم داشت. 

 

اگر فرد مددکاری مایل باشد به عنوان عضو داوطلب یا به صورت عضوی از موسسه با شما فعالیت کند چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتواند با شما همراه شود؟

از آنجایی که یکی از وجوه تمایز موسسه دارالاکرام خدمات مددکار می باشد، اول از هرچیز باید تحصیلات مرتبط به مددکاری داشته باشد، چون این موضوع بسیار موثر است علاوه بر این باید انعطاف و صبر و شکیبایی بسیار بالایی داشته باشند تا با مشکلات گوناگون دانش آموزان و خانواده های آنها همراه شوند و این مشکلات را تاب بیاورند. همچنین نیاز است از روابط اجتماعی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند به خوبی ارتباط بگیرند و در نهایت اخلاق مدار باشند تا بتوانند تعامل بهتری با دانش آموزان داشته باشند. روحیه کار جمعی در این کار بسیار مهم است.

 

شما فکر می کنید چنین ویژگی هایی در مددکاران شعبه تهران وجود دارد؟ 

بله وجود دارد. همان طور که اشاره کردم تحصیلات بسیار اهمیت دارد و افرادی با چنین ویژگی هایی در شعبه تمام تلاش خود را می کنند تا کوچکترین مشکلی را برطرف و راه را برای دانش آموزان باز کنند. و تمامی مددکاران شعبه تهران موسسه از تحصیلات عالیه و مرتبط برخوردارند

از نظر شما موسسه خیریه دارالاکرام توانسته به خوبی در مسیر اصلی خود قرار بگیرد و برای رسیدن به هدف خود تلاش کند؟ 

شاید بتوانم بگویم موسسه دارالاکرام 60 یا 70 درصد واقعا موفق عمل کرده است ولی با وجود موسسات خیریه، بازار رقابت بسیار داغ است. اگر تبلیغات به صورت های گوناگون وجود داشته باشد رشد و پیشرفت موسسه دارالاکرام بسیار بیشتر از قبل می شود. رسالت دارالاکرام بسیار قابل تحسین است ولی این حجم از کار در موسسه دیده نمی شود و ما نباید نقش تبلیغات را در این راستا نادیده بگیریم، زیرا مردم از این طریق با ما آشنا می شوند، به ما اعتماد می کنند و حاضر به مشارکت با ما و موسسه می  شوند.