به گزارش اکونا پرس،

در حال حاضر کار خیر و نیکوکاری سازماندهی شده و به صورت موسسات خیریه سعی می‌شود تا به افراد محروم و نیازمند کمک شود. موسسات نیکوکاری و خیریه برای منافع مردم تلاش می‌کنند و هدفی غیر از کاهش فقر در جهان ندارند و هدف مهم و اساسی آنها انجام اعمال خیر می‌باشد تا در جهانی بهتر زندگی کنیم.از این رو گفت و گویی با مرضیه نوروزی مدیر شعبه خمین موسسه خیریه دارالاکرام داشته ایم که در ادامه می خوانید.

خانم نوروزی شیوه فعالیت شما در شعبه خمین به چه صورت است و شما چه دستاوردهایی را تاکنون داشته اید؟

فعالیت شعبه خمین از سال 98 شروع شد و آموزش و پرورش منطقه آن زمان حدود 115 دانش آموز را به ما معرفی کرد. ما هم مانند سایر شعب با آموزش و پرورش و مدیران مدارس هماهنگ و در ارتباط هستیم. بعد از معرفی دانش آموز شرایط آن را مورد بررسی قرار می دهیم، امتیاز بندی می کنیم، از منازل بازدید می کنیم و در نهایت اگر مطابق با شرایط موسسه دارالاکرام بود اطلاعات دانش آموز را وارد سامانه به مهربانی کرده و بورسیه تحصیلی دانش آموز آغاز می شود. کارها و فعالیت های ما طبق دستورالعمل موسسه، حفظ کرامت انسانی است و اینکه خدایی ناکرده دانش آموزی احساس نکند که از ما صدقه می گیرد. ما در زمینه تحصیل دانش آموزان فعال هستیم و کارهایی از قبیل برگزاری کلاس های کمک آموزشی، خرید کتاب و مشاوره تحصیلی ارائه می کنیم. همچنین ما تلاش می کنیم که ارتباط موثری با مادران دانش آموزان داشته باشیم این شیوه ارتباط از گذشته بسیار قوی تر شده و ما مشاوره هایی از قبیل خانوادگی و عاطفی داشته و داریم. در واقع دانش آموزان ما دارای خانواده هایی هستند که به نوعی مشکلاتی در زندگی دارند و ما تلاش کرده ایم با برگزاری کلاس ها و مشاوره های خصوصی کمی از مشکلات آنها بکاهیم. همچنین در زمینه پزشکی تا آنجایی که در توانمان بوده به دانش آموزان و خانواده هایشان کمک کرده ایم. مشاوره هایی برای کنکور انجام داده ایم و با سازمان فنی و حرفی استان و سازمان هایی دولتی از جمله فرمانداری دفتر امام جمعه در ارتباط بوده ایم و آنها هم از موسسه ما شناخت دارند. در شهر خمین مردم اعتقادات سیاسی بسیار بالایی دارند ولی ما در موسسه دارالاکرام در شعبه خمین تلاش می کنیم هیچ کدام از این اعتقادات سیاسی را وارد کار خودمان نکنیم. همین موضوع باعث جلوه بیشتر و تمایز موسسه دارالاکرام از سایر موسسات خیریه در خمین شده است.

تامین مالی و جذب نیکوکار در شعبه شما چطور شکل می گیرد؟

تبلیغات در این باره بسیار مهم است. از روز اول با توجه به کمک های مسئولینی که داشتیم توانستیم با خیرین دیگر نیز همراه شویم. خداراشکر ما جزو شعباتی بوده ایم که مشکل حامی یا نیکوکار نداشته ایم. خیرینی که موضوع تحصیل برایشان از اهمیت بالایی برخوردار بود بسیار با ما همراهی کردند و کمک های مورد نیاز ما را تقبل کردند و این همراهی بسیار برای ما مورد اهمیت بود. ما هم هر ماه گزارشاتی را برایشان ارسال می کنیم و در مرحله اول کمک های خوبی به شعبه خمین جذب شد. تبلیغاتی هم که ما در حوزه های مختلف انجام دادیم به جذب نیکوکاران بسیار کمک کرد.

شیوه جذب مددکاران در شعبه خمین به چه صورت است آیا داشتن تحصیلات مرتبط به این حوزه برای شما در اولویت قرار دارد؟

بله. از ابتدا آموزش و پرورش به ما کمک کرد و مددکاران موظف خود را در اختیار ما قرار داد. اما چون این مددکاران در واقع برای آموزش و پرورش هستند وقت کافی برای موسسه دارالاکرام در شعبه خمین را ندارند. اما حضور دارند و تا جایی که امکان داشته باشد به ما کمک می کنند اما ما بعد از آن سعی کردیم مددکارانی را جذب کنیم که حتما از تحصیلات مرتبط برخوردار باشند. تعدادی از مددکارانی که اخیرا به ما اضافه شده اند بسیار همکاری خوبی با ما دارند. بحث مددکاران بسیار در موسسه مورد اهمیت است و ما تاثیر آن را در شعبات گوناگون دیده ایم.

متوسط بورسیه تحصیلی شما چقدر است؟

متوسط بورسیه تحصیلی ما حدودا بین 140 تا 160 هزار تومان است.

استقبال و همراهی خیرین با موسسه دارالاکرام شعبه خمین تا به امروز چطور بوده است؟

ما که بسیار از همراهی خیرین رضایت داریم و طوری شده است که ما درخواست چندانی از آنها نداریم بلکه آنها خودشان مرتب درحال رسیدگی به موسسه هستند و ما تا امرون در بحث حامی و بانی و در کل خیرین هیچ مشکلی نداشته ایم. خیرین بسیار خوب با ما همراهی می کنند و من از این موضوع راضی هستم.

به طور کل شما چه اهدافی را برای شعبه خمین موسسه دارالاکرام در نظر گرفته اید؟

مهم ترین هدف ما بحث استعدادیابی دانش آموزان است که ما روی آن بسیار کار می کنیم که البته این جزو اهداف بلند مدت ماست. اگر ما بتوانیم از میان آنها تعداد انگشت شماری افراد موفقی به جامعه معرفی کنیم تا در رشته های مختلف بدرخشند کار خود را کرده ایم. ما در انتخاب رشته به آنها کمک می کنیم تا بر طبق توانایی خود مسیری را مشخص و بر طبق آن پیش بروند. اگر ما دانش آموزان را به سمت رشته های فنی و حرفه ای هدایت کنیم آنها در کنار تحصیل، حرفه ای را هم بیاموزند برای خود دانش آموزان هم بسیار بهتر است. هدف ما این است که همه دانش آموزان فرد مفیدی برای جامعه خود باشند فرقی هم نمی کند در چه رشته ای باشند. مهم موفقیت و سربلندی یکایک دانش آموزان است.