به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی ،  حمزه علیرضایی، تهیه کننده مستند « کتابخانه و موزه ملی ملک» در این خصوص گفت: به سراغ  گنجینه گرانقدر و ارزشمند از مجموعه آثار تاریخی که شامل موقوفات حاج حسین ملک در کتابخانه و موزه ملی ملک است رفته ایم و به معرفی دقیق آن به مخاطب عرب زبان پرداخته ایم. 

علیرضایی افزود: موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه های خطی به شمار می آید. 

تهیه کننده مستند «کتابخانه و موزه ملی ملک» در خصوص بخش های مختلف این موزه گفت: هفت بخش موزه ملی ملک با آثار مختلف تاریخی از جمله ؛ مجموعه سکه شامل 3 هزار قطعه سکه و مدال ایرانی متعلق به سده ششم پیش از میلاد تا دوران پهلوی و ... ، مجموعه آثار هنری شامل تابلوهای نقاشی های هنرمندان ایرانی ازجمله کمال الملک غفاری، لطفعلی صورتگر و ... ، مجموعه هنر لاکی شامل 86 قطعه قلمدان، قاب آیینه و ... که با نقاشی لاکی آراسته شده اند با قدمتی بالغ بر 300 سال، مجموعه بانو عزتملک  ملک، شامل تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه های خطی، سرقلیان و قلمدان و غیره ...، مجموعه تمبر، آثار خوشنویسی بزرگان و نامداران خوشنویس ایران ازجمله یاقوت مستعصمی، علیرضا عباسی، میرعماد، احمد نیریزی و مجموعه فرش شامل قالی ها و قالیچه هایی بافته شده در دو سده اخیر است که در این مستند دو قسمتی با تصاویر بدیع به معرفی آن خواهیم پرداخت. 

 کتابخانه و موزه ملّی مَلِک مشهور به کتابخانه ملک در سال ۱۲۷۸شمسی در مشهد به‌ دست حاج حسین‌آقا ملک تأسیس شد و پس از مدتی به تهران و به خانه پدریِ بنیان‌گذار آن منتقل شد. ملک در سال ۱۳۱۶شمسی، کتابخانه را وقف آستان قدس رضوی کرد و بعدها آستان قدس به توسعه و گسترش آن پرداخت. کتابخانه و موزه ملی ملک در تهران یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌ های ایران به شمار می رود که ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس را در درون خود جای داده است.

مستند «کتابخانه ملی و موزه ملک» به تهیه کنندگی، کارگردانی و تدوین حمزه علیرضایی، تصویر برداری مهدی عاشوی، صدابرداری مهدی محمدی، 19 اردیبهشت ساعت 22 به وقت تهران به روی آنتن شبکه العالم خواهد رفت.