به گزارش اکونا پرس،

«آفریقا امروز» (Africa Today) در برنامه این هفته خود به بررسی کنترل بنادر کشورهای غرب آفریقا توسط شرکت‌ های فرانسوی و درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان وابسته به داعش در کشور کنگو که منجر به اعلام وضعیت اضطراری استثنایی در این کشور شده است، می پردازد.

مبارکه هنیا مجری برنامه در گفتگو با جوزف اوچینو، نویسنده و تحلیلگر امور آفریقا ضمن اشاره به این موضوع که فرانسه پس از پایان دادن به حضور استعماری خود در آفریقا همچنان به عنوان یک بازیگر تاثیرگذار در مستعمرات سابق خود حضور دارد، این پرسش را مطرح می‌ کند که چرا کشورهای آفریقای غربی قادر به کنترل بنادر خود نیستند و آیا حضور شرکت‌ های فرانسوی در این حوزه، استقلال این کشورها را به خطر نمی‌اندازد. 

لارنس فریمن تحلیلگر سیاسی_ اقتصادی مسائل آفریقا نیز به عنوان میهمان بخش دوم برنامه اوضاع فعلی کنگو و اعلام وضعیت اضطراری استثنایی و هشدار نسبت به احتمال وقوع یک فاجعه انسانی در این کشور را مورد نقد و بررسی قرار می دهد.

 این کارشناس همچنین به این سوالات پاسخ می‌ دهد که خطر شورشیان وابسته به داعش دذ کنگو چقدر جدی است و بازیگران خارجی در درگیری‌ های اخیر کنگو چه کشورهایی هستند؟

برنامه «آفریقا امروز» دوشنبه ساعت 11:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه دوشنبه ساعت 00:00، سه شنبه ساعت 07:00 و 16:00، چهارشنبه ساعت 21:00، پنجشنبه ساعت 12:00 و جمعه ساعت 08:00 روی آنتن خواهد رفت.