به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، بهمن ماه سال گذشته بود که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در کنیا کار خود را رسما آغاز کرد تا فضایی شود برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و خلاق ایرانی به بازار شرق آفریقا. این مرکز در ساختمان قدیمی و بازسازی شده سفارت ایران در کشور کنیا و شهر نایروبی قرار دارد.

 پس از راه اندازی این مرکز 20 محصول دانش‌بنیان ایرانی در کنیا ثبت شد و بیش از 100هزار دلار ارزش صادرات کالای ایران‌ساخت به شرق آفریقا به چرخه اقتصادی کشورمان تزریق شد.

این خانه دفاتر اختصاص و فضای کار اشتراکی در اختیار شرکت ها قرار می دهد و محلی است برای نمایش دایمی محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران‌ساخت. در این مرکز: برگزاری سمینارها، رویدادها و دوره‌های آموزشی، خدمات بازاریابی و تحقیقات بازار، اعزام هیات‌های تجاری  و برگزاری نشست‌های رودررو بین شرکت‌های ایرانی و کنیایی، خدمات مالی و حقوقی از جمله اخذ استانداردهای موردنیاز، ارتباط و معرفی به تشکل‌های تجاری کنیا مانند اتاق بازرگانی، اتحادیه‌ها صنوف و غیره به مخاطبان ارائه می شود.

تاکنون و در مدت کوتاهی که از افتتاحیه فاز اول این مرکز سپری شده،20 محصول و تجهیز پزشکی از 4 شرکت دانش بنیان در وزارت بهداشت کنیا به ثبت رسیده و صادرات 40 هزار دلاری محصولات دانش‌بنیان هم رقم خورده است. می توان به محصولاتی همچون مانیتور علائم حیاتی و ونتیلاتور تنفسی، الکتروکوتر جراحی، ترمومتر، البسه محافظتی و ماسک اشاره کرد. 

همچنین محموله دوم تجهیزات پزشکی دانش بنیان ایرانی به ارزش 70 هزار دلار نیز به کنیا ارسال شد. در حال حاضر اقدامات لازم برای ارسال یک کانتینر انواع محصولات ضدعفونی دانش‌بنیان به ارزش تقریبی 20 هزار دلار در حال انجام است و تا انتهای تیرماه به مقصد کنیا ارسال خواهد شد.

به پشتوانه خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در کنیا، امضای یک قرارداد تجاری برای محصولات دانش‌بنیان در حوزه محصولات ساختمانی به ارزش 40 هزار دلار محقق شده است. در حال حاضر نیز مذاکرات نهایی برای عقد قرارداد فروش ماشین‌آلات خط تولید آب معدنی یک شرکت دانش‌بنیان در حال انجام است.

رادیو سواحیلی یکی از رادیوهای زیر مجموعه شبکه عربی و آفریقایی حوزه برون مرزی صدا وسیما است که به آدرس  parstoday.com/sw با پخش برنامه هایی به صورت صبحگاحی، نیمروزی و شبانگاهی با تولید محتواهایی مختلف و متنوع با مخاطبان و سواحیلی زبانان همراه است.