به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، این انیمیشن با تکنیک دو بعدی و در مدت زمان 100 دقیقه ساخته شده  که در کانال آذری و در باکس کودک و نوجوان در 5 قسمت برای نوجوانان و مخاطبان آذری زبان ساکن در جمهوری آذربایجان پخش می شود.

در خلاصه داستان این انیمیشن آمده است: پس از مرگ «معاویه»، پسرش «یزید»، جانشین او می‌شود و تلاش می‌کند تا به اجبار از «امام حسین (علیه‌السلام)» بیعت بگیرد. امام (ع) با او بیعت نمی‌کنند و برای حفظ حرمت خانه خدا، و به دنبال دعوت کوفیان از ایشان، از مکه به سوی کوفه حرکت می‌ کند. در راه کوفه خبر شهادت «مسلم بن عقیل»، پسرعمو و فرستاده امام(ع)، به ایشان می‌رسد. سپاه «حر» راه را بر امام(ع) می‌بندند و ایشان راهی دیگر برمی‌گزینند. آنها در روز دوم محرم‌الحرام سال ‎۶۱ هجری، وارد صحرای کربلا می‌شوند. لشکر «عمر سعد»، سد راه امام(ع) شده و آب را بر ایشان می‌بندند. در نهایت واقعه کربلا رخ می‌دهد و امام(ع) و یارانشان به شهادت می‌رسند.

انیمیشن «خورشید نینوا» محصول مرکز پویانمایی صبا با طراحی فضا و لی اوت بهنام شجاعی، از دوشنبه بیست و پنجم مرداد به صورت روزانه ساعت 17 به وقت تهران و با زبانگردانی و دوبله به زبان آذری مهدی حسین زاده بر روی آنتن کانال آذری شبکه سحر است.