به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، مستند «پسران سعود» با محوریت موضوعاتی چون؛ نحوه پیدایش عربستان سعودی، تاریخ شکل گیری و گسترش تفکرات وهابیت منتسب به محمد بن عبدالوهاب و گروه های ذیل، شاکله هرم قدرت در عربستان، تاریخ روابط عربستان سعودی با ایران از زمان پیدایش آن در دوران پهلوی تا به امروز در فهرست پخش کانال اردوی شبکه سحر قرار گرفته است. 

موضوع این مستند از مقطع زمانی جنگ جهانی اول شروع و با نگاهی به چگونگی پیدایش عربستان سعودی در پی از هم پاشیدن امپراطوری عثمانی به تقسیم مناطق قدرت انگلستان و فرانسه و ایجاد کشورهای عربی نظیر، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین می پردازد.

 قرارداد معروف سایکس پیکو و تولد کشورعربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی و تسلط خاندان سعود بر منطقه نجد و حجاز با استفاده از فرصت پیش آمده، چگونگی طی مسیر تفکرات وهابیت و منتهی شدن آن به القاعده و داعش، هرم قدرت در این کشور و نیز روابط ایران و عربستان در قبل و پس از انقلاب اسلامی از مباحثی است که در این مستند بدان پرداخته خواهد شد.

« پسران سعود» به تهیه کنندگی و کارگردانی وحید فرجی و زبانگردانی معصومه شریفیان، از ششم آبان پنجشنبه ها ساعت 18:30 به وقت تهران به مدت 55 دقیقه به روی آنتن کانال اردوی شبکه سحر خواهد رفت.