به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، این اثر ضمن تبیین تداوم و تغییر در سیاست خارجی ایالات متحده در دوران پساجنگ سرد و به ویژه پس از 11 سپتامبر، به تشریح ترامپیسم در سیاست خارجی واشنگتن می پردازد،که بر رویکرد «نخست آمریکا» استوار بوده است. 

نویسندگان بر این باورند که زمامداران کاخ سفید با توجه به تمایل نسل جدید مردم آمریکا، مجبور به اجتناب از مداخله گرایی فزاینده به دلیل هزینه های گزاف این رویکرد در مناطق و حوزه های گوناگون شده اند. در این رهگذر، رویکرد یکجانبه گرایانه ترامپ و بی اعتنایی وی به چندجانبه گرایی بین المللی عملا موجب زبانه کشیدن هیزم بر کالبد نظام سیاسی آمریکا شده و هر چه بیشتر زمینه افول قدرت نرم ایالات متحده و کاهش اعتبار و حیثیت جهانی آن نزد افکار عمومی بین المللی را فراهم آورده است. 

این اثر ضمن رد این ادعا که افول آمریکا تنها یک توطئه از سوی رقبای این کشور در قالب «افول باوری» است، نشان می دهد که موضوع افول موریانه ای آمریکا فرایندی واقعی و مستمر است که منحصر به دوره ترامپ نمی باشد.

«کتاب هیزم بر آتش: نقش ترامپ در افول سیاست خارجی آمریکا» در سال 2019 میلادی توسط جان گلاسر، کریستوفر پربل، تری وُر ثرال نوشته شده و از سوی اندیشکده آمریکایی کاتو (کیتو) منتشر شده است. این کتاب توسط دکتر محمد رضا دهشیری، زهرا امامی و میلاد الهی نیا به فارسی ترجمه شده است. 

ترجمه کتاب «هیزم بر آتش: نقش ترامپ در افول سیاست خارجی آمریکا» با پیشگفتاری از دکتر احمد کاظمی مدیر پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی صدا و سیما و ویراستاری محمد روحی به زیور طبع آراسته شده است. 

شایان ذکر است انتشارات پژوهش های کاربردی معاونت  برون مرزی صدا و سیما آمادگی دارد در جهت کمک به تولید محتوای علمی در حوزه های برون مرزی با محوریت دیپلماسی عمومی و رسانه ای و مطالعات روابط، سیاست، ارتباطات و حقوق بین الملل، کلیه آثار مرتبط با این زمینه ها که با ماموریت های موضوعی رسانه های برون مرزی ارتباط داشته باشد و هزینه های مالی آن از سوی متقاضیان تقبل شود، به زیور طبع آراسته کند.