به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون‌مرزی رسانه ملی، این مستند روایتی است از مظلومیت مردمی که عوارض ناشی از بمب های شیمیایی پس از گذشت سال ها، همچنان بر جسم و روحشان باقی مانده و این جنایت با سکوت مجامع بین المللی همراه شده است. شرح ماجرا و حملات شیمیایی عراق از زبان اهالی مناطق خرمشهر، سردشت و حلبچه از جمله محورهای این مستند است.

مجموعه مستند «جنایت فراموش شده» بر پایه مصاحبه با قربانیان حملات شیمیایی صدام حسین ساخته شده و با عکاسان جنگ و کسانی که این حملات شیمیایی را با دوربین های خود ثبت کرده اند، مصاحبه می شود. این مستند دارای تصاویر و روایت‌های دیده نشده از این حملات شیمیایی دوران دفاع مقدس است که بخشی از روایت آن به همراه علی فریدونی، سعید صادقی و احمد ناطقی بعنوان عکاسان شناخته شده سال های دفاع مقدس انجام شده است.

رضا ایرانمنش  گویندگی این مستند را به عهده دارد. و پناه برخدا رضایی کارگردان و تهیه کننده این مستند تحقیقات خود را از 11 سال قبل آغاز کرد و تولید و فیلمبرداری این آنی نیز چهار سال زمان برد.

مستند «جنایت فراموش شده» (Crimen olvidado: Marivan) در دو روز متوالی از روز سه شنبه ساعت 3:30 بامداد به وقت تهران به روی آنتن هیسپان تی وی می رود و بازبخش آن همان روزها ساعات ،8:00،14:00،20:30 برای اسپانیایی زبان های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.