به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، بخش اول برنامه «ایران» به گزارشگری هدا لزگی به معرفی جاذبه‌های غار سنگریز علویج و قنات‌های اردستان در استان اصفهان اختصاص دارد.

غار سنگریز در شمال غربی اصفهان و در ۱۵ کیلومتری شرق علویجه قرار گرفته‌است. ستون‌های آهکی زیبای استلاگمیت و استلاکیت در این غار خودنمایی می‌کند و قندیل‌های بزرگ با ساختاری گل کلمی شکل در همه جا به چشم می‌خورد. اردستان قنات به عنوان یکی از شهرهای کویری ایران دارای قنات‌های زیادی است که معروفت‌ترین آن‌ها قنات «مون» به عنوان عجیب‌ترین و تنها قنات دو طبقه جهان یک شاهکار بی‌نظیر است.

بخش دوم برنامه «ایران» هم به گزارشگری گلنار فرنودی به معرفی هنر حکاکی بر روی سنگ‌های قیمتی و تاریخچه آن می‌پردازد. هنر حکاکی بر روی سنگ‌های قیمتی در ایران سابقه چند هزارساله دارد. با توجه به پیشینه فرهنگ و هنر در فلات ایران که به بیش از هشت هزار سال می‌رسد می‌توان ادعا کرد که کنده‌کاری، نخستین اثر هنری انسان بدوی است و پیش از اختراع خط، حکاکی بر روی سنگ‌ها، اولین ابزار تثبیت فردیت و مهمترین رکن در شناخت اسناد بوده است.

برنامه «ایران» دوشنبه ساعت 17 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز سه شنبه ساعت 14:00، چهارشنبه ساعت 19:00، پنج شنبه ساعت 10:00 و جمعه ساعت 07:00 روی آنتن می‌رود. علاقه مندان می توانند با مراجعه به لینکhttps://www.presstv.ir/Section/15015

برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی‌وی مشاهده کنند.