به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون‌مرزی رسانه ملی، مستند «اوکراین در آتش» به کارگردانی ایگور لوپاتونوک‌، تحولات اوکراین به ویژه بحران سال 2014 را زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهد.

 «اوکراین در آتش» در ابتدا به اهمیت ژئوپلتیک کشور اوکراین می پردازد و تاریخچه جنگ های قدرت های بزرگ در طول تاریخ برای کنترل این سرزمین را مرور می کند و سپس به انقلاب اوکراین در سال 2014 اشاره می کند که منجر به برکناری ویکتور یانووکوویچ شد. همزمان به انقلاب نارنجی 2004 در این کشور نیز رجوع می کند و بیننده را به مقایسه بین این دو دعوت می کند. در این مستند می بینیم که در حالی که رسانه های غربی این حوادث را حرکتی مردمی نشان دادند اما واقعیت امر این بوده که این حوادث کودتای از پیش طراحی شده توسط گروه های ناسیونالیستی و وزارت خارجه آمریکا بوده است.

در ادامه روزنامه نگار معروف روبرت پاری  اثبات می کند که چگونه از دهه 80 میلادی به بعد، سازمان های مردم نهاد و رسانه های مختلف که از سوی آمریکا حمایت مالی می شوند در پیشبرد اهداف ژئوپلیتیک آمریکا به جانشین سازمان سیا در خارج از آمریکا مبدل شده اند.

در این مستند، الیور استون تهیه کننده معروف آمریکایی با رییس جمهور پیشین اوکراین ویکتور یانووکوویچ مصاحبه می کند و او به نقشه تغییر رژیم توسط سفیر آمریکا در اوکراین و برخی گروه ها در واشنگتن اشاره می کند. همچنین استون در مصاحبه با پوتین، نظر وی را درباره موضوعات مختلف مانند اهمیت کریمه، ناتو و تاریخچه مداخلات آمریکا در انتخابات و تغییر رژیم رد منطقه را جویا می شود.

مستند «اوکراین در آتش» محصول سال 2016  از دوشنبه  تا چهارشنبه ساعت 3:30 بامداد به وقت تهران به روی آنتن هیسپان تی وی می رود و بازبخش آن همان روزها ساعات ،8:00،14:00،20:30 برای اسپانیایی زبان های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود