به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه «ایران» این هفته نگاهی دارد به صنایع دستی شهر نایین و کاروانسرای دیر گچین در استان قم.

گیسو میشا احمدی گزارشگر بخش اول برنامه سفری به نایین داشته است تا از نزدیک شاهد صنایع دستی این شهر واقع شده در استان اصفهان از جمله فرش، عبا و گلیم باشد.

عبابافی از صنایع دستی قدیمی رایج در شهرستان نائین است. عباهای این شهرستان در رنگهای سرخ و خرمایی با استفاده از پشم و کرک بافته می‌شوند. بیشتر کارگاه‌های عبابافی نائین در محله محمدیه قرار دارند. 

قالی نائین نیز آوازه جهانی دارد. بسیاری از کارشناسان دلیل شهرت فرش نائین را ثابت بودن رنگ، زیبایی، نقشه و طول قدمت بافت می‌دانند رنگ‌هایی که در قالی نائین به کار می‌رود بیشتر لاکی، سبز، یشمی، نارنجی، قهوه‌ای، عنابی، خاکی، کرمی، آبی، لاجوردی و فیلی می‌باشند. در حال حاضر قالی در اقتصاد شهر نائین کاملا موثر است و تجارت قالی و سایر امور مربوط به این صنعت از مشاغل اساسی مردم نائین به شمار می‌رود.

مریم دهقان‌پور گزارشگر بخش دوم برنامه هم سفری داشته است به استان قم تا از نزدیک به سیر و سیاحت در کاروانسرای دیر گچین بپردازد.

کاروانسرای دیر گچین یکی از جاذبه‌های گردشگری استان قم است که در مرکز پارک ملی کویر و در ۸۰ کیلومتری از مرکز استان قم قرار دارد. پیشینه‌ کاروانسرای دیر گچین، به دوران حکومت ساسانیان باز می‌گردد. باستان‌شناسان به‌واسطه آجرهای در ساختار طاق‌ها ضربی، گنبدها و برج‌های‌های نگهبانی نیم‌بیضی، این قدمت را تخمین زده‌اند. بنای کاروانسرا در دوران سلجوقی مرمت شد و  اصطبل‌ها و چهارایوانی‌هایی را به آن افزودند.

برنامه «ایران» روز یکشنبه ساعت 21 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز دوشنبه ساعت 12:00، سه شنبه ساعت 07:00، چهارشنبه ساعت 03:00، پنج شنبه ساعت 08:00 و 16:00و جمعه ساعت 00:00 روی آنتن می‌رود.علاقه مندان می توانند با مراجعه به لینکhhttps://www.presstv.ir/Section/15015 برنامه را در وب سایت شبکه پرس تی وی نیز مشاهده کنند.