به گزارش اکونا پرس،
کیومرث هاشمی در مراسم تقدیر از تیم‌های ملی کشتی که امروز در محل فدراسیون برگزار شد اظهار داشت: خوشحالیم که در خدمت سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران هستیم چون قطعا حضور ایشان باعث دلگرمی خانواده ورزش خواهد شد و به فال نیک می‌گیریم که این جلسه قبل از دیدار جامعه ورزش با مقام معظم رهبری برگزار شد.

وزیر ورزش و جوانان با تبریک فرارسیدن گرامیداشت هفته بسیج گفت: در عرصه ورزش در دنیا چند رویداد اهمیت دارد و عملکرد ورزشی کشورها را براساس این رویدادها می‌سنجند. هر چهار سال یک بار رویداد المپیک در سطح جهان و در سطح قاره آسیا نیز بازی‌های آسیایی برگزار می‌شود. در عرصه جهانی نیز بازی‌های جهانی نمایان‌گر عملکرد رشته‌های مختلف است.

وی افزود: باعث خوشحالی است که رشته کشتی، ورزش اول ما همیشه در رویدادهای مهم خوش درخشیده و نزدیک به ۶۰ درصد مدال‌های المپیک در ادوار مختلف توسط رشته کشتی به دست آمده و در بازی‌های آسیایی نیز نزدیک به ۵۰ درصد مدال‌ها توسط کشتی به دست آمده است. این موضوع نشان می‌دهد که باید توجه بیشتری به این رشته داشته باشیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: هرچند از زمان حضور آقای دبیر در فدراسیون شاهد اتفاقات خوب زیرساختی بودیم و رشته کشتی به موفقیت‌های بزرگ رسیده است. طرحی را خدمت رییس‌جمهور دادیم درخصوص حمایت از ورزشکاران به خصوص در حوزه مسکن که رییس جمهور نیز موافقت کرده‌اند‌. رسالت ما حمایت از ورزشکاران و قهرمانان است.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به این موضوع که ۹ مولفه برای توسعه بیشتر رشته کشتی باید مورد توجه قرار بگیرد اظهار داشت: اگر ما بتوانیم این ۹ مورد را اجرایی کنیم قطعا می‌توانیم به موفقیت‌های بیشتر نیز دست پیدا کنیم. حمایت مادی در تمامی جوانب از سمت دولت و بخش خصوصی باید مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: بحث حکمرانی عادلانه یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در اولویت قرار بگیرد. باید در راستای آمایش سرزمینی حرکت کنیم که این موضوع مورد تاکید دولت و وزارت ورزش است. اینکه بتوانیم در هر استان با توجه به استعدادها و ظرفیتی که وجود دارد بستر مناسب را برای توسعه چند رشته فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: توسعه ورزش کشتی یکی از برنامه‌های اصلی ما برای ورزش کشور است. حدود ۱۶۰ سالن کشتی در دست احداث داریم و طبق تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش قرار است همه سالن‌ها طبق یک مدیریت واحد اداره شود. استعدادیابی یکی دیگر از برنامه‌های ما برای توسعه رشته کشتی است. ارتقای مربیگری نیز باید صورت بگیرد چراکه ما سابقه خوبی در ساختن مربی‌های خوب در سطح جهانی داریم.

وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: کسب میزبانی رقابت‌های ملی و بین‌المللی نیز یکی از کارهایی است که ما برای توسعه ورزش کشتی انجام خواهیم داد. گرفتن میزبانی‌ها  می‌تواند در راستای جذب توریسم ورزشی و ارتقای فرهنگ آن منطقه تاثیر داشته باشد.

وی گفت: بحث پژوهش و نوآوری نیز باید در اولویت برنامه‌ها قرار بگیرد و از ظرفیت دانشگاه‌ها بیشتر استفاده شود. پیش از این نتوانستیم در رشته‌های مختلف از ظرفیت پژوهش و نوآوری بهره بگیریم. اگر در گذشته کوتاهی انجام شده باید جبران کنیم و برای توسعه ورزش کشور به ویژه رشته کشتی که ورزش اول است تلاش کنیم.