به گزارش اکونا پرس،

در پایان رقابت‌های پاراتکواندو قهرمانی آسیا که با حضور ۱۰۹ ورزشکار از کشور‌های مختلف در سالن «تین سون» شهر دانانگ» ویتنام برگزار شد تیم ملی ایران که با ۱۰ ورزشکار در دو بخش مردان و زنان در این مسابقات شرکت کرده بود با کسب ۲ مدال طلا و ۳ برنز در بخش زنان و ۲ طلا و ۲ نقره در مردان عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

در این رقابت‌ها مریم عبدالله‌پور با پیروزی برابر نماینده مکزیک در فینال رقابت‌های پاراتکواندو قهرمانی آسیا به مدال طلا دست پیدا کند.

زهرا رحیمی دیگر نماینده ایران در وزن ۵۷- کیلوگرم در اولین حضور خود در رقابت‌های پاراتکواندو قهرمانی آسیای ویتنام ازبکستان را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

همچنین ایلار جامی در وزن ۵۲- کیلوگرم، لیلا میرزایی در منهای ۶۵ کیلوگرم و مرضیه نصراللهی در مثبت ۶۵ کیلوگرم به مدال برنز رسیدند.

پاراتکواندو ایران قهرمان آسیا شد

در بخش مردان نیز سعید صادقیان‌پور نیز در دیدار فینال وزن ۶۳- کیلوگرم برابر نماینده مغولستان به میدان رفت و با واگذاری نتیجه به مدال نقره رسید.

در وزن منهای ۷۰ کیلوگرم نیز مهدی پوررهنما به مدال طلا و امیرمحمد حقیقت شناس به نقره دست یافت.

همچنین حامد حق شناس در وزن مثبت ۸۰ کیلوگرم با برتری برابر نماینده قزاقستان به مدال طلای قهرمانی آسیا رسید.

پاراتکواندو ایران قهرمان آسیا شد

همچنین چهار نماینده ایران به عنوان بهترین‌های این دوره انتخاب و معرفی شدند:

برترین مربی بخش بانوان: عاطفه کشاورز

برترین مربی بخش آقایان: پیام خانلرخانی

برترین بازیکنان: مهدی پوررهنما و زهرا رحیمی هر دو از ایران

نتایج نمایندگان ایران به شرح زیر است:

وزن ۴۷- کیلوگرم:

 مریم عبدالله پور دور نخست به دیدار «ایوجین» از کره رفت و پیروز شد و سپس دیدار سنتی خود را در نیمه نهایی برابر «زیداخون ایساکووا» از ازبکستان برگزار کرد و نهایتا برتری رسید. عبدالله پور در فینال حریف «رومرو کلودیا» از مکزیک شد و مقابل این حریف عنوانداربه برتری دست یافت و برای سومین بار طلای آسیا را بر گردن انداخت.

وزن ۵۲- کیلوگرم:

آیلار جامی در نیمه نهایی به دیدار «آلامبایار» از مغولستان رفت و در یک دیداری نزدیک ۷ بر ۳ باخت و به نشان برنز رسید.

وزن ۵۷- کیلوگرم:

زهرا رحیمی ابتدا «پالشا» از نپال را شکست داد و بعد برابر «ژوریوا» از ازبکستان با نتیجه ۲۰ بر ۶ به پیروزی دست یافت و در اولین حضورش در قهرمانی پاراتکواندوی آسیا نشان طلا را بر گردن آویخت. 

وزن ۶۵- کیلوگرم:

لیلا میرزایی در مبارزه نخست «کیم ون» از کره جنوبی را پیش رو داشت و پیروز شد و در نیمه نهایی با «دایلا ژلیکو» از فرانسه رو به رو شد که ۱۸ بر ۷ باخت و برنزی شد.

وزن ۶۵+ کیلوگرم:

مرضیه نصراللهی نماینده تیم بانوان کشورمان ابتدا به دیدار «وارگاس» از مکزیک رفت و مقابل قهرمان جهان به برتری رسید و سپس مقابل قهرمان المپیک توکیو، عنواندار جهان و آسیا «نایمووا» از ازبکستان رفت و باخت و به نشان برنز رسید.

وزن ۵۸- کیلوگرم:

محمد حسن پور بعد از یک دور استراحت به مصاف برنده نماینده قزاقستان را شکست داد، اما در دیدار برابر نماینده جمهوری آذربایجان در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و حذف شد.

وزن ۶۳- کیلوگرم:

سعید صادقیان پور دور نخست استراحت داشت و سپس «امیر بهلون» نماینده نپال را شکست داد و بعد برابر «توخیروف» نماینده ازبکستان پیروز شد و در فینال مقابل «گانبات» از مغولستان به میدان رفت و در یک دیداری نزدیک ۸ بر ۷ باخت و به نشان نقره بسنده کرد.

وزن ۷۰- کیلوگرم:

امیر محمدحقیقت شناس در اولین دیدار به مصاف «لی گوانهون» از کره جنوبی رفت و به پیروزی رسید سپس مقابل نماینده تایلند پیروز و حریف پوررهنما در فینال شد.

مهدی پور رهنما دیگر نماینده کشورمان در این‌وزن ابتدا «لیو هریا» از گینه نو را شکست داد و برابر «زوبینف» از قزاقستان و «خولیکوف» از ازبکستان با اختلاف بالا به برتری رسید و راهی دیدار پایانی شد. او در فینالی تمام ایرانی مقابل حقیقت شناس ۱۱ بر ۵ به برتری رسید و طلایی شد. 

وزن ۸۰- کیلوگرم:

علیرضا بخت پس از یک دور استراحت به دیدار نماینده ازبکستان رفت و باخت و حذف شد.

وزن ۸۰+ کیلوگرم:

حامد حق شناس هم دور نخست استراحت کرد و سپس در ادامه به دیدار «اسدبک» از ازبکستان رفت و به برتری دست یافت و راهی دیدار نهایی شد. حق شناس در دیدار پایانی «عالیشر» از قزاقستان به میدان رفت و با کسب مدال طلا مجددا قهرمان شد. 

پیام خانلرخانی سرمربی و علی کریمی صابر هم مربی تیم ملی است. هدایت تیم ملی بانوان برعهده عاطفه کشاورز است و زهرا حسینی نیز وی را به عنوان مربی یاری می‌کند. جمشید سهرابی نیز به عنوان رئیس انجمن پاراتکواندو تیم را همراهی می‌کند.