به گزارش اکونا پرس،

در این دیدار دکتر سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، مهدی علی نژاد معاون قهرمانی وزارت ورزش، کیکاوس سعیدی دبیر کل کمیته ملی المپیک، سید عبدی افتخاری عضو هیئت اجرایی، فرید فتاحیان مدیر روابط بین الملل، فرشید طهماسبی مدیرکل امور بین الملل وزارت ورزش و جوانان  و حفیظ اله ولی رحمی رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش افغانستان، محمود یونس دبیرکل ، باورخان هوناک و محمد هاشم کریمی نواب رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان و هیئت همراه حضور داشتند.

در ابتدای نشست دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک گفت: از مدت ها قبل علاقه مند بودیم با افغانستان کار مشترک داشته باشیم و دلایل بسیاری برای همکاری وجود دارد ، دو کشور دوست هم کیش و هم زبان هستیم و درد افغانستان درد ما و شیرین کامی آن شیرینی ماست.
وی خطاب به هیات افغانستانی  افزود: در هر زمینه ای که برای همکاری علاقه مند باشید هیچ محدودیتی از سوی ما و وزارت ورزش وجود ندارد. هر کدام از فدراسیون ها را که بخواهید آماده همکاری با شما هستند.
رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: اولین زمینه و مهم‌ترین همکاری ما برقراری روابط ورزشی بین دو کشور به صورت مستمر و دائمی است. یک نماینده معرفی کنید که صورت دائم با ما در ارتباط باشد موضوع دوم در تبادل مربی است و در هر رشته ای متقاضی باشید آماده اعزام مربی هستیم و هزینه آن را هم خودمان پرداخت می‌کنیم. موضوع سوم اعزام تیم‌ به ایران است و ما در خراسان رضوی امکانات خوبی برای پذیرایی از تیم های افغانستان داریم‌.
 

دکتر صالحی امیری و وزیر ورزش افغانستان


صالحی امیری گفت : ما و وزارت ورزش آمادگی داریم یک المپیاد ورزشی در تهران  با حضور تیم‌های مشترک به خصوص با حضور افغانستانی های فعال در ورزش ایران برگزار شود‌. این امادگی را داریم که این رویداد را در تهران و یا کابل برگزار کنیم.  ما می خواهیم‌ تعاملات فرهنگی را بین دو کشور افزایش دهیم و همدلی خود را از طریق رسانه‌ها به ملت‌ها منتقل کنیم .
وی ادامه داد :  این نقطه شروع بسیار خوبی است، جهش خوبی در ورزش افغانستان آغاز شده است و ما آمادگی داریم تا المپیاد ورزشی مشترک را برگزار کنیم.

ولی رحمی رییس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش جوانان افغانستان  نیز در این دیدار گفت: ما همیشه علاقه مند به همکاری با ایران بودیم. فدراسیون های ما نیز به همکاری با فدراسیون های ورزشی ایران علاقه مند بودند؛ البته طی دو سال گذشته بدلیل شیوع کرونا شرایط برای ایجاد ارتباط محدود بود و ما به نمایندگی از همه آنان آمده ایم؛ از جمهوری اسلامی ایران کشور دوست و برادر تشکر  کنیم که در تمام عرصه های مختلف کنار ما بودند و قصد داریم  این روابط هرچه بیشتر  و بهتر شود .
 
امضای تفاهم نامه
وی ادامه داد: از آنجایی که مسئول  اداره کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش افغانستان یک نفر است ،  در دو، سه سال اخیر توانستیم دستاورد های خوبی برای ورزش افغانستان داشته باشیم. سپس تصمیم گرفتیم با همسایه های خود همکاری نزدیک داشته باشیم و با کشورهایی نظیر قزاقستان، کویت، امارات و حتی آمریکا تفاهم نامه همکاری امضا کردیم.
رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر ورزش جوانان افغانستان  تاکید کرد: امضای تفاهم نامه ورزشی با جمهوری اسلامی ایران همکاری های ما را نزدیک و نزدیک تر می کند و هردو کشور می توانند از تجارب و امکانات یکدیگر بهره ببرند؛ ورزش ایران دارای تجارب و دستاوردهای خوبی است و نزدیک شدن ورزش ایران و افغانستان باعث نزدیکی بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور نیز خواهد شد.
ولی رحمی افزود: مهاجرین ما از دولت و مردم ایران تشکر می‌کنند. آتش جنگ هنوز در افغانستان تمام نشده  و افغانستان در منطقه آرامش نداشته است و مرکز جنگ های داخلی شده است و هر روز صدها شهید و مجروح  داریم. از کشورهای همسایه به خصوص ایران که قشر زیادی از مهاجران را مانند برادر در کنار خود قبول کرده و برای آنها تسهیلات ایجاد کرده تشکر ویژه می کنم.
 
در ادامه نشست مهدی علی نژاد معاون  قهرمانی وزارت ورزش  و جوانان گفت: مجموعه وزارت و کمیته یک روابط برادرانه و دوستانه دارند و با هم سیاست های مشترک را پیش می برند. روابط دو کشور به خصوص بعد از انقلاب به صورت ویژه و نزدیک بوده است و عدم حضور در ما در المپیک مسکو در اعتراض به اشغالگری افغانستان توسط شوری بوده است.
وی افزود: در محافل بین المللی همواره افغانستان را در کنار خود دیدیم و همچنین بارها شاهد حضور تیم های ورزشی این کشور بودیم. این سفر روابط دو کشور را تقویت می کند . آمادگی همکاری در تمام ابعاد  چه در بحث علمی و پژوهشی و چه برگزاری اردو و مسابقات داریم.
علی نژاد تاکید کرد: اعتقاد داریم همکاری این دو کشوربا زبان وفرهنگ مشترک در آینده می‌تواند در روابط منطقه ای هم موثر باشد. فردا نیز ملاقات رسمی با وزیر ورزش برگزار خواهد شد.
در ادامه کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک از جلسه مقامات ورزش افغانستان با روسای فدراسیون‌ها خبر داد و گفت: 4 میلیون افغانستانی به عنوان شهروند در کشور ما هستند که در بسیاری از رشته ها فعال هستند و تشکل هایی هم  دارند و ما آمادگی داریم با هدایت شما این تشکل ها را حمایت کنیم.
 

تفاهم نامه ورزشی با افغانستان


این نشست با امضای تفاهم نامه مشترک بین طرفین پایان یافت.