به گزارش اکونا پرس،

با وجود اینکه مبحث تحلیل‌رفتگی ورزشکاران بیشتر در حوزه مربیان علم تمرین مورد مطالعه قرار می‌گیرد، اما بعد روانشناختی آن نیز بسیار حائز اهمیت است و در علم روز ورزش بر آن تأکید زیادی می‌شود.

دکتر محمد خزائی (روانشناس و مدرس مرکز روانشناسی ورزشی آکادمی ملی المپیک)، در این کارگاه علاوه بر تعریف تحلیل‌رفتگی ورزشکار به عنوان خستگی هیجانی و جسمانی و کاهش حس موفقیت و ارزش‌زدایی ورزشی که در صورت بروز، حالت نسبتاً پایدار و مزمنی پیدا می‌کند، توضیحاتی را در خصوص مفاهیمی نظیر بیش‌تمرینی، تمرین‌زدگی و واماندگی در ورزش به شرکت‌کنندگان دوره ارائه کرد.

 وی همچنین علت‌های بوجودآورنده تحلیل‌رفتگی را مورد بررسی قرار داد و به علائم و نشانه‌های رفتاری، شناختی، جسمی و فیزیولوژیکی و همچنین روش ارزیابی آن اشاره نمود.

گروه‌هایی که احتمال تحلیل‌رفتگی در ورزش برایشان وجود دارد اعم از ورزشکاران، مربیان، مربیان بدنساز و داوران از دیگر موضوعاتی بود که دکتر خزائی در این بخش به آن اشاره کرد.

همچنین منابع فشار درونی و بیرونی بوجود آوردنده تحلیل‌رفتگی در ورزشکاران جوان و نوجوان بصورت کامل بررسی و به منظور درک بهتر این پدیده، چند کلیپ از قهرمانانی که دچار تحلیل‌رفتگی شده ‌بودند توسط استاد کارگاه به نمایش گذاشته شد و تجربه آنان به روایت خودشان از ابعاد مختلف تحلیل‌رفتگی مورد بحث قرار گرفت.

در نهایت با تأکید بر مسائل روان‌شناختی پدیده تحلیل‌رفتگی، راه‌کارهای پیشگیرانه و همچنین به روش‌های درمانی این پدیده اشاره شد.

شایان ذکر است: دهمین دوره تربیت مربی مهارت‌های ذهنی آکادمی ملی المپیک، با حضور 14 روانشناسی که موفق به گذراندن مصاحبه ورودی دوره شده‌اند، از 7 مهرماه 1400 و با هدف توجه به نقش مهارت‌های ذهنی در شکوفایی توانمندی‌های بدنی، تکنیکی و تاکتیکی ورزشکاران به ویژه در شرایط سخت مسابقات و با عنایت به نیاز ورزش کشور به افراد توانمند در این حوزه، آغاز و به مدت 13 هفته در حال پیگیری است.