به گزارش اکونا پرس،

رضا صالحی امیری در حاشیه مراسم تجلیل از قهرمانان تیراندازی اظهار داشت: امروز سردار قربانی یک برنامه تقدیر و تجلیل از قهرمانان تیراندازی در محل فدراسیون داشت و استقبال گرمی از سوی مربیان و ورزشکاران از این مراسم صورت گرفت و به‌صورت اختصاصی برای مدال‌آوران باکو بود. آن چیزی که من درباره تیراندازی باید به مردم عزیز عرض کنم این است که تیراندازی در مسیر جهش قرار گرفته است و با برنامه حرکت می‌کند و میزان اعزام‌هایش سرعت بیشتری گرفته است. تیراندازی از توکیو نتایج درخشانی گرفته است. در حقیقت مجموعه تلاش‌های بعد از انقلاب در توکیو متجلی شد و تیراندازان به سکوی طلا راه یافتند و بعد از المپیک این جهت‌گیری تقویت شد.

وی ادامه داد: بعد از حضور سردار قربانی تیراندازی در مسیر توسعه، جهش بیشتری پیدا کرد و باور دارم که تیراندازی الان جزو شش فدراسیون برتر ماست و در آینده نزدیک می‌تواند جزو سه فدراسیون برتر ما در میان 50 فدراسیون رسمی کشور باشد. این فدراسیون با مشکلات زیادی به لحاظ تجهیزات و پشتیبانی مواجه بوده و در تأمین تفنگ، تپانچه و فشنگ با مشکل دست به گریبان است. این موارد ارزبر است و نیاز است که یک چهره ملی در رأس فدراسیون باشد تا قدرت و توانایی تأمین منابع مالی از جاهای مختلف را داشته باشد. سردار قربانی با مجموعه نیروهای مسلح ارتباط نزدیک دارد و حجم زیادی فشنگ و تجهیزات الان تهیه شده که این خبر خوبی برای فدراسیون تیراندازی و تیراندازان است.

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: مجموعه تیراندازی نیاز به شرکت در اردوهای مختلف دارد و به‌ویژه در خارج از کشور تا تیراندازان بتوانند با رقبای‌شان مسابقه دهند و بعد از آن در رویداد کشورهای اسلامی شرکت کنند. باید عرض کنم که روز 5 مرداد کادر سرپرستی ما به این مسابقات اعزام می‌شود و در تاریخ 12 مرداد ماه اولین تیم‌های ما به مسابقات کشورهای اسلامی اعزام خواهند شد و 18 و 19 مرداد ماه افتتاحیه مسابقات برگزار خواهد شد. کاروان ما 500 نفره است و در این کاروان تیراندازی هم حضور جدی دارد. حضور تیم‌های ملی ما در رده‌های سنی مختلف در رویدادهای بین‌المللی بسیار مهم است و به منابع ارزی و حمایت‌های جدی نیاز دارد و ما در حد توان‌مان کمک کردیم و تعهد داریم که کمک‌های جدی‌تری داشته باشیم. فدراسیون تیراندازی به منابع سنگینی نیاز دارد و سه منبع در کنار این فدراسیون باید باشند. وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و همه دستگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی هستند که می‌توانند کمک کنند و باید به کمک به فدراسیون تیراندازی بیایند.

وی خاطر نشان کرد: آینده تیراندازی روشن است و جوانان ما انگیزه بسیار بالایی دارند و امروز همه دیدند که حضوری فعال داشتند و در باکو به سکوی طلا رسیدند. در این بین خانم هانیه رستمیان رکورد جدیدی کسب کرد و شایسته تقدیر است. قطعاً در بازی‌های آسیایی هانگژو فدراسیون تیراندازی روی سکو خواهد بود و بعد از آن برای المپیک پاریس آماده می‌شوند. تیراندازی سه رویداد پیش رو دارد، مسابقات کشورهای اسلامی، بازی‌های آسیایی هانگژو و نقطه هدف مسابقات المپیک خواهد بود و ما انتظار داریم که تیراندازی مانند توکیو در پاریس هم روی سکو قرار بگیرد و با ارزیابی که داریم امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: امروز هم در این مراسم خانواده شهید مهردوستی دعوت و تقدیر شدند، من هم تأکید کردم که اگر حیات داشته و در این جامعه هویت داریم به برکت خون شهدا و با یاد و ارواح طیبه شهداست و بدون توجه به شهدا مطمئن باشید در رسیدن به اهداف‌مان دچار لغزش خواهیم شد.

رئیس کمیته ملی المپیک در واکنش به این موضوع که با توجه به اینکه خبرگان معرفی شده‌اند، این موضوع نشان می‌دهد که در انتخابات کمیته المپیک ورود خواهد کرد، خاطرنشان کرد: من همچنان که قبلاً گفته‌ام بنای حضور در انتخابات را ندارم و همه باید تلاش کنید که یک فرد شایسته بیاید و بر کرسی کمیته ملی المپیک تکیه بزند و من هم کمک خواهم کرد که حرکت و جهشی که در کمیته شکل گرفته با سرعت بیشتری با حضور یک فرد شایسته تداوم پیدا کند.

صالحی‌امیری درباره انتقاد قنبرزاده مبنی بر معرفی باشگاه‌های نساجی و آرارات به‌عنوان نماینده باشگاه‌های ورزشی در مجمع کمیته ملی المپیک تصریح کرد: در صلاحیت آقای قنبرزاده نیست که بگوید چه کسانی انتخاب شوند. این در صلاحیت هیئت اجرایی است. پیشنهاد با رئیس کمیته ملی المپیک است و تصمیم با هیئت اجرایی. قنبرزاده صلاحیت ورود به اساسنامه و منشور کمیته ملی المپیک را ندارد.

وی درباره لیست پیشنهادی‌اش گفت: خیلی شفاف بود. من دو برابر نیاز ، 10 نفر را معرفی کردم و  طبق اساسنامه این حق با هیئت اجرایی است که انتخاب کند و اعضای هیئت اجرایی از میان 10 نفر، پنج نفر را انتخاب کردند. اسامی همان‌هایی بود که سخنگو اعلام کرد.

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سؤال که تصمیم او برای عدم حضور در انتخابات قطعی است یا در آینده ممکن است تصمیمش تغییر کند، تصریح کرد: من تا الان که با شما صحبت می‌کنم تصمیمم برای عدم ثبت‌نام در انتخابات قطعی است.

صالحی‌امیری درباره اینکه برخی از اهالی ورزش به حضور کیهانی و شایسته به‌عنوان خبرگان ورزشی در انتخابات کمیته ملی المپیک معترض بودند، خاطرنشان کرد: این مسائل را از کسانی که بحث می‌کنند سوال کنید، من به‌عنوان رئیس کمیته ملی المپیک مسئولیتم انجام اقدامات قانونی در چارچوب اساسنامه است. در چهار و نیم سال گذشته آن چیزی که توسط کمیته ملی المپیک در چارچوب اساسنامه است و هیچگونه مغایرتی وجود ندارد. طبیعی است که ما با سلایق و نگاه‌های مختلفی مواجه هستیم و باید این فضای باز را داشته باشیم و این ظرفیت را در خود ایجاد کنیم که همه حق نقد و اظهارنظر داشته باشند. من برای همه آنها احترام قائل هستم و بنای پاسخگویی به هیچکس را نداریم.

وی ادامه داد: من در چارچوب اساسنامه فعالیت‌هایم را تعریف کردم و هیچ مرجعی و هیچ شخصیتی تحمیل و اعمال نظری در این فرایندها در چهار و نیم سال گذشته نداشته و ما مسیرمان مشخص است. درباره انتخابات هم من دو برابر ظرفیت معرفی کردم و طبق اساسنامه معرفی با رئیس است و انتخاب با اعضای اجرایی است و از این تعداد پنج نفر را انتخاب کردند و روند کار براساس اساسنامه است، اما اینکه یک عده موافق هستند و یک عده مخالف، طبیعی است و اظهارنظر باید برای همه آزاد باشد و ما هم بنایی برای پاسخگویی نداریم. کاملاً برای همه اظهارنظرها احترام قائلم و وقتی خودم اعلام کردم بنای ثبت‌نام ندارم، بقیه مسائل تبدیل به داستان می‌شود.